UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Гідний син гідного батька

Гідний син гідного батька

У 1898 р. професор-хірург Петербурзької Військово-медичної академії Павло Пелехин передав Науковому Товариству імені Шевченка у Львові 90.000 австрійських корон на фонд відкриття медичного відділу при Львівському університеті і підготовки викладацьких кадрів для нього. Цей український жертовник поставив собі за мету допомогти підготовці кадрів молодих учених для професури, завдяки чому добитися відкриття українського університету з чотирьох факультетів, створити кафедру хірургії імені його батька Петра Пелехина.
За ці гроші НТШ придбало будинок на вулиці Чарнецького, де розмістили друкарню й палітурню, а згодом, у 1912-му, — ще один будинок.
Крім того, Павло Пелехин домовився про продаж 17 гектарів корабельного лісу в Сестрорецьку під Санкт-Петербургом, за який йому давали в 1913 році 300.000 рублів. Ці кошти мав отримати Львівський університет, щоб на відсотки з них утримувати 30 стипендіатів-українців.
Це була гідна відповідь ученого Валуєву, та царю Емський указ.
Хто ж такий Павло Пелехин? Дворянин, син статського радника, заслуженого професора Петербурзької медико-хірургічної академії Петра Пелехина.
Павло Пелехин народився в Петербурзі (за метричною книгою при церкві Медико-хірургічної академії за №3 – 1842 року; 1839 р. – у Ефрона).
У 1849 р. родина переїхала до Києва. Тут хлопець здобував домашню освіту, а 10 серпня 1854 р. Павло поступив до 1-ої Київської гімназії, яку закінчив 21 червня 1858 р. Потім був своєкоштним студентом по медичній частині, тобто сам платив за навчання і винаймав житло. Втім Микола І зарахував юнака пансіонером Його імператорської величності. Гідний син гідного батька закінчив навчання з золотою медаллю та премією Бута, з правом складання іспитів на доктора медицини.
У 1863 році Павло був ординатором в клініці професора Юнга, де і написав свою дисертацію: «Фонтанів канал, несправедливо названий Шлеммовим». У 1864 р. доктор медицини П.П. Пелехин був відряджений за кордон на два роки для здобуття спеціальної освіти, з наданням йому додаткового матеріального утримання в розмірі 1200 рублів сріблом. Відряджений за кордон Пелехин потрапив на австро-пруську війну, працював у військових лазаретах пруссаків, австрійців і в союзних військах (1866), працював також у Вірхова, Лангенбека, Вільмса та у інших медичних знаменитостей Заходу, надрукував роботу про хлороформ.
23 червня 1866 р. повернувся з відрядження. У 1868 р., після пробних лекцій, вибраний конференцією академії ад’юнктом-професором кафедри хірургії.
У 1869 році їздив у Сполучені Штати для вивчення військово-санітарної справи у міжусобній війні. Павло Пелехин став піонером застосування антисептики в імперії.
У Військово-медичній академії Пелехин займав всі хірургічні кафедри, крім госпітальної клініки. Під час останньої російсько-турецької війни професор працював під Пльовною і в Рущукському загоні. У 1889 році закінчилося 25-ліття його професорської служби, Пелехин залишив академію і повернувся в Україну. Спочатку поселилися у родовому маєтку батька, потім придбав живописну садибу. Дружна родина, теплі стосунки – лови рибу, відпочивай, але хірург звик працювати і прохачам не відмовляти. А хворих було, як маку, де б Пелехин не з’явився. Приїхав він, наприклад, до Сеченова. І що? Потяглися хворі звідусіль. Велика бесідка в сеченівському саду перетворилася на лікарню, де лежали хворі після важких операцій. Уславився Пелехин віртуозними операціями зі зняття катаракти. «Сліпих зрячими робить,» – говорили люди.
І так 28 років пенсії до 1917-го року, 75 років життя… Нова влада знищила все: дітей, маєток, фотографії хірурга, лишилися два будинки у Львові та пам’ять українців про скромних і світлих людей із роду Пелехиних.

Гру 24, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Українські медики. Брати Пелехини.Караванський Святослав
You Might Also Like
 
Етель Ліліан Войнич
 
Григорій Епік

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Видатні люди696
Недавні записи
  • Культурне перемир’я?
  • Тарас Шевченко, як символ спротиву та боротьби
  • Ой під вишнею
  • Полянівський мир
  • Арго? Феня!
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьТарас ШевченкогетьманХарківБогдан ХмельницькийКапністскульпторСергій КорольовакторІван АйвазовськийперекладачІван КотляревськийголодоморОлег ОльжичІван ФранкоОлександр РубецьОлексій ПеровськийВійсько ЗапорозькеАполлон СкальковськийПавло ПолуботокЛенінкомпозиторІван БогунКирил РозумовськийВовкІван ШишкінЛевко РевуцькийМихайло ЇжакевичРомоданБахматський шляхОлександр КістяківськийОлександра БілозерськалікартерапевтПетро Конашевич-СагайдачнийГригорій ТарновськийЮрій ШухевичРомоданівський шляхОлександр Бородін
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Міжнародна відзнака від Всеукраїнського фонду імені Тараса Шевченка.
  • Сергій до Міжнародна відзнака від Всеукраїнського фонду імені Тараса Шевченка.
  • Ганна Черкаська до Богдан-Ігор Антонич
  • Nadiya до Богдан-Ігор Антонич
  • Ганна Черкаська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.