UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Собко Вадим, дядько Гелія

Собко Вадим, дядько Гелія

Sobko Собко та похідні Собенко, Собченко, Собкович, Собчак – давні українські прізвища, що виникли як суфіксальний дериват від слов’янських двоосновних імен – Собіслав, Собімисл. Собірад, Собібор. Найдавніший запис імені походять з Перемишлянщини 1565 року Собко Войткович; у козацькому реєстрі 1649 Собко Голуб, козак Полтавського полку.
Давнє «собь» має кілька значень, тому прізвище Собко можна трактувати по-різному:
по-перше, так матері називали бажане дитя. Собко – «мій власний, милий, рідний»;
по-друге, «собь» – це власність, майно, багатство, скот, тому це прізвисько отримував багатий, гарний господар.
На Західній Україні Собками називали гонорових господарів.
Літописець Самійло Величко називав короля Яна ІІІ Собеського – Собком. У чумаків це прізвище мало інший відтінок значення – «міцний господар-лідер», на півдні дуже поширене слово «соб!» («цоб!») – спонукання волів, биків; тобто хазяїн, який керує іншими.
5 (18 травня) 1912 року у Москві народився Вадим Собко, радянський письменник, дядько Гелія Снєгирьова. Його батько – Микола Собко – полковник царської армії, високоосвічена й багата людина, у радянський час зник без вісти.
Вадим Собко закінчив Луганську профтехшколу (1930), працював на Донбасі, слюсарем на Харківському тракторному заводі (1930-1934). Тоді В.Собко почав писати вірші й нариси про героїку шахтарської праці. В 1931 році у видавництві «Український робітник» побачила світ перша книжка його нарисів про шахтарів «Прощай, обушок!».
У 1939 році закінчив філологічний факультет Київського державного університету. Наступного року став членом ВКП (б).
З червня 1941 р. служив у Червоній армії. У роки німецько-радянської війни працював в армійських газетах «Защитник Родины» (9 армія), «Советский боец» (5-а ударна армія). Брав участь у бойових діях: під Сталінградом, в боях за Берлін був тяжко поранений. У 1947—1950 рр. був начальником відділу культури газети «Советское слово» при Радянській військовій адміністрації в Берліні, після чого демобілізувався у званні підполковника.
Орденоносець: два ордени Червоного Прапора, орден Червоної Зірки, орден Вітчизняної війни I ступеня, у 1951 р. удостоївся Сталінської премії третього ступеня за роман «Запорука миру» (1950).
У 1975 р. отримав Державну премію імені Т. Г. Шевченка за роман «Лихобор».
Про увінчаного найвищими нагородами Собка у вузькому колі літературознавців говорили: «Гарний мужик, якби ж він міг не писати». Та графомани не вміють не писати…
12 вересня 1981 року в Києві на 69-му році помер Вадим Собко.
Старша сестра Вадима Собка, Наталя дивувала усіх своїм поетичним талантом, одержала чудову домашню освіту. Двадцятилітньою Наталя Собко вийшла заміж за Івана Снєгирьова, студента фізико-математичного факультету Харківського інституту народної освіти і скоро стала мамою Євгена Снєгирьова, по-домашньому Гелія. Іван Снєгирьов обожнював себе геніального, а дружину мав за служницю; він пробував працювати у школі, потім зайнявся літературою. Маючи турбуватися за сина і чоловіка, зводити кінці з кінцями, молода жінка забула про свій хист.
Коли почалися судові процеси СВУ, Наталю Собко часто викликали на допити, розпитували про батька, про друзів-поетів. Таке життя довело її до страшної хвороби: спочатку вона перенесла операцію з приводу раку грудей, потім – дві трепанації черепу з приводу раку. У 34 роки вона стала німою, паралізованою при ясному розумі. Коли почалася війна, родина переїхала на Кавказ. Іван Снєгирьов служив у агітбригаді політуправління штабу, а Гелій бігав до школи та доглядав за мамою. Певно, страшні напади болю й небажання зв’язувати синові руки дали матері сили: вона викинулася з вікна.
З того часу Гелієм опікувався дядько, молодший брат матері – письменник-орденоносець, лауреат Державної премії СРСР – Вадим Собко та дружина дядька – професор Віра Денисівна Войтушенко. Вона читала російську літературу у Київському педагогічному. Жили Собки у будинку письменників “Роліт” на тодішній вул. Леніна, 68. Шанована студентами професорка померла на роботі: приїхала до Ірпеня на семінар і раптово померла у школі.
Гелій закінчив Харківський театральний, попрацював актором, викладачем, одержав роботу в редакції газети «Літературна Україна», став членом Спілки письменників. У 30 років Снєгирьов видав збірник оповідань «Літо вернеться», пізніше з’явилися повісті «Чи мав я право?» та збірка оповідань і повістей «Народи мені три сини». Згодом Гелій Снєгирьов – головний редактор Київської кіностудії хронікально-документальних фільмів і небезпечний дисидент. Snegirjov

Вер 12, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Станіслав ЛемУкраїнський енциклопедист
You Might Also Like
 
Олександр Ільченко
 
Непереможний Піддубний Іван

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Видатні люди2,284
Недавні записи
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
  • Символ мандрівника-українця на чужій землі
  • Федір Яхимович
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok