Народився Аліпій (Алімпій, Олімпій), у Києві близько 1050 р. (у літературі подаються дати – близько 1050, 1065 і 1070). Алімпій «добре извыкъ хытрости иконнеи, иконы писати хытръ бе зело», – писав Полікарп, автор патерикового Слова. У 1084 р візантійські майстри розписували Свято-Успенську церкву Києво-Печерської лаври (підірвана московсько-більшовицькими диверсантами у 1941 р). Аліпій мав можливість навчатися у них.
У 1087 р від ігумена Никона Великого прийняв чернечий постриг, згодом висвячений на ієромонаха.
Прославився Аліпій написанням ікон, чимало з яких визнані чудотворними. Він трудився не заради користі: третину зароблених грошей витрачав на самі ікони, третину роздавав як милостиню і лише третину витрачав «на потребу телу своему». Збереглися дві чудотворні ікони: «Печерська Богоматір з предстоячими Антонієм і Феодосієм» і «Богородиця Велика Панагія (Всесвята)».
Василь Раєв. Алипій. 1848 р.
Припускають, що Аліпій – автор мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору, частина яких демонтована та вивезена в Московію, а решта у 1934 р. знищена вибухом разом із собором.
17 серпня 1114 р. у Печерській лаврі Києва помер ієромонах Києво-Печерського монастиря; один із авторів Києво-Печерського патерика; лікар, ювелір, золотар, мозаїст, іконописець Аліпій (Алімпій; Олімпій), перший живописець Русі, чиє ім’я зберегла історія.
Поховали Алімпія у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Мощі знаходяться в Антонієвих печерах Києво-Печерськой лаври. Ікона над ракою з мощами. Києво-Печерська лавра.
Головне зображення:
Аліпій (Алімпій) Печерський, іконописець. Ікона над ракою з мощами. Києво-Печерська лавра.
Залишити відповідь