Луганськ, готель «Україна». Архітектор Йосип Каракіс за 1947-1952 рр. на пустирі створив останній будинок у стилі УАМ з мотивами українського бароко і елементами українського орнаменту.
Сльотавого вересневого дня на зборах Академії архітектури УРСР з ідеологічної чистки розбирали справу Каракіса. Так, саме того Йосипа Каракіса, який проектував Будинок офіцерів, музей історії України, перші київські хмарочоси, ресторан «Динамо», найдорожчі квартири на Липках.
Того самого Каракіса, який у 25 років мав нахабство таємно одружитися з першою красунею, студенткою консерваторії Ганною Копман.
Колишні «друзі» викривають, буквально препарують Йосипа Юлійовича: «злочинно нехтує провідними ідеями партії», «впроваджує український буржуазний націоналізм». Коли ж Йосип Каракіс почав доводити, що він єврей, а не українець, що не має буржуазного коріння, йому пришили космополітизм.
Зрештою автора звільнили з роботи за український буржуазний націоналізм і доцента позбавили права викладання. Ім`я Йосипа Каракіса викреслили зі сторінок довідників із архітектури Києва та підручників, навіть із чотиритомного збірника «Історія Києва».
Родина з чотирьох осіб жила на єдину пенсію матері архітектора. Дочка Ірма завжди отримувала підвищену стипендію і раптом – «трійка» з марксизму-ленінізму, позбавлення стипендії. Довгий час знаний архітектор змушений був малювати трафарети, а дружина робила за ними малюнки на скатертинах для робітничої артілі.
Сплив час. Немає архітектора і його дружини, дочка Ірма живе в США.
Готель «Жовтень» змінив назву – «Україна», але лишився візиткою Луганська.
Залишити відповідь