UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » І. Айвазовський – О.Пушкін- Т.Шевченко

І. Айвазовський – О.Пушкін- Т.Шевченко

The Portrait of Ivan Aivazovsky

З діда-прадіда рід Гайвазянів жив на Галичині, а на початку ХІХ ст. переселився до Феодосії, де 29 липня 1817 р. народився Онік (Ованес) Айвазян (Гайвазовський), майбутній художник Іван Айвазовський.
Десятирічним Онік познайомився з Пушкіним. Кажуть, юний Ованес Гайвазян працював улітку-восени 1829 р. у кав’ярні грека Олександра. У цей час на набережну Феодосії прийшов бриг із родиною героя війни 1812 р. генерала Раєвського і чоловіка з сяючими очима – Пушкіна. Того вечора у кав’ярні читали поезії Олександра Сергійовича. Згодом із уривків розмов Онік дізнався, що з серпня родина генерала М.Раєвського та О.Пушкін відпочивали в Гурзуфі в будинку герцога Рішельє (нині музей О.Пушкіна). Три тижні поет жив у мезоніні. Дозвілля Микола Раєвський і Олександр Пушкін проводили разом: дегустували вина, катались на човнах і конях. Чув Онік, як Пушкін любив виноград. Майже по губам вловив Онік розповідь одного рибалки, як вранці рівно на п’ять хвилин виходили жінки поплавати (засмагати мода забороняла). Оскільки купальників у природі не існувало, а мокре спіднє шкодило здоров’ю, дами залишалися у костюмах Єви. Звісно, на березі були тільки жінки, а на скелях, у гротах світилися очі підглядаючих та підглядаючих за підглядаючими. Серед перших були Пушкін і Раєвський, інколи сам поет. Хоч і малим був Ованес, але уява працювала, і через багато років художник виклав на полотні «Пушкін у Гурзуфі» (1887 р.) свої фантазії. Сам художник подарував картину Музею Академії мистецтв, який передав її Миколаївському художньому музею імені В. В. Верещагіна.
Пройшов час, 1836 року на виставці у Санкт-Петербурзі Іван Айвазовський познайомився і подружився з поетом Олександром Пушкіним. Айвазовський пишався тим, що за життя не прочитав жодної книги, пояснюючи: «Нащо мені читати, якщо у мене є власна думка?» Художник любив слухати твори поета, але читав він тільки власні поезії і тільки коханим жінкам.
1877 prochannja Найвідомішою з пушкінського циклу є картина «Прощання Пушкіна з морем», яку І. Айвазовський писав разом із І.Рєпіним. (Рєпін працював над фігурою поета, Айвазовський над пейзажем), посилаючись на вірш Пушкіна «До моря».

Клыкастый месяц вылез на востоке
Меж соснами и костяками скал.
Здесь он стоял, здесь рвался плащ широкий,
Здесь Байрона он нараспев читал.
Здесь в дымном, голубином оперенье
И ночь, и море стлалось перед ним…
(Едуард Багрицький)
Гайвазовський і Шевченко

Його талант до малювання був величезним, а бажання вчитися – непереборним, тому й відправився шістнадцятирічній юнак до Петербурга. По дорозі проїздив повітове містечко Олександрівськ (Запоріжжя), подолав на паромі Кічкаську переправу і, залюблений у водну стихію, Айвазовський був вражений ревучими порогами, бунтарем Дніпром. Двадцятилітнім він одержав диплом і право на безкоштовну поїздку за кордон. Напередодні від’їзду з Петербурга доля звела Івана Айвазовського й Тараса Шевченка під одним дахом. Місяць, проведений із Іваном Айвазовським в одній квартирі, згадував Тарас Григорович у повісті «Художник».

Лип 29, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Метлинський АмвросійУчні Івана Айвазовського
You Might Also Like
 
Іван Труш
 
Наш геніальний нахаба

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 years ago Видатні людиІван Айвазовський, живописець1,707
Недавні записи
  • Справи церковнії
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
  • «По мощах єлей!»
  • Владислав І – нащадок Ярослава Мудрого
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.