17 жовтня 1770 у м. Левоча (нині Словаччина) народився Йоганн Християн Енґель (Engel з нім. ангел). Йоганн Християн Енгель вивчав класичну філологію та історію в Геттінгенському університеті, учень німецького історика, одного з фундаторів «норманістської» теорії походження Руської державності Августа-Людвіга Шльоцера. Перша самостійна розвідка Енґеля «Коментар про військову державу, або порівняння спартанців, критян і козаків» (Геттінген, 1790).
У 1791 Енґель був прийнятий на службу до трансільванської придворної канцелярії у Відні. З 1801 р він працював придворним цензором книг. 1812 отримав дворянство й став секретарем трансільванської придворної канцелярії. Енґель мав доступ до писемних джерел і публікацій зосереджених у віденських архівах і бібліотеках, працював у бібліотеках польських магнатів, працював над рукописами з бібліотеки останнього козацького гетьмана К. Г. Розумовського. Джерела були різними мовами, але це не заважало вченому-поліглоту в дослідженні. Крім того, Йоганн Енгель був мандрівником, краєзнавцем, побував в Україні, відвідав Збараж, Зборів, Теребовлю. Як нове слово в історичній карпатській регіоналістиці була сприйнята його книга «Історія Галича і Володимира до 1772 р. у контексті австро-угорських суперечок з приводу прав на володіння цим королівством, опрацьована за російськими і польськими щорічниками» (Відень, 1792–1793) Побачила світ його праця «Історія України й українських козаків, а також Галицько-Володимирського королівства» (Галле, 1796).
Австрійський історик писав: «Україна, з точки погляду території, рівна королівству; це плідна земля, щедро обдарована природою; це – гранична межа між культурною Європою і нецивілізованою Азією, пасовисько й ворота численним азійським ордам, що намагалися залити Європу, і вже тим самим вона заслуговує на велику уважність. Тепер Україна входить у велику Російську імперію. Але як це трапилося, що вона опинилася під Росією? Як це трапилося, що незалежні козаки знайшлися під московським ярмом? Як це трапилося, що москалям пощастило накинути кайдани козакам?»
Енгель описував українську історію, порівнював її історію з епохою Античності, пояснював її важливість для європейців.
Помер 42-річний Йоганн Християн Енгель 20 березня 1814 у Відні.