5 лютого 1842 р. у маєтку Гнилище (нині в складі с. Нижній Бишкин), Харківщина у заможній сім’ї обрусілих німців народилася баронеса Олександра Олександрівна фон Мезенкампф.
Батько – генерал. Домашня освіта, музика були у Санечки з дитинства. Згодом музиці навчалась у Полтаві у Алоїза Єдлічки. Закінчила Смольний інститут у Петербурзі, давала приватні уроки музики. Брала участь у аматорських виставах, співала в концертах. Якось потрапила на спектакль трагіка А. Олдріджа, який зачарував Санечку своєю грою, порадив дівчині професійно зайнятися співом. У 1864 р. упродовж 8 місяців баронеса брала уроки вокалу у П’єтро Репетто в Петербурзі.
У 1865 р проти волі батьків виїхала до Італії, де навчалась у Тореллі в Мілані професійному співу. Того ж року дебютувала в м. Лугано (Швейцарія) під псевд. Сантагано в операх “Сомнамбула” В. Белліні, “Травіата” і “Лінда ді Шамуні” Г. Доніцетті, співала в Мілані (т-р “Ла Скала”), Римі, інших містах Італії.
Після повернення гастролювала в Харкові, Одесі, Полтаві, Катеринославі.
Київ. Оперний театр. 1856 р
8 листопада 1867 року відбулась перша вистава Київської опери — опера «Аскольдова могила» Олексія Верстовського, головну роль (роль Надії) виконала Олександра Сантагано-Горчакова. У 1867—1871 солістка Київської опери. Кияни пам’ятають будинок родини співачки на вул. Чикаленка (колишня Пушкінська), 38.
У кінці 1870 — на початку 1880-х оплатила гастролі з власною трупою в Італії. Горчакова сама переклала лібрето опери «Іван Сусанін» М. Глинки італійською. Фінансувала постановку опери у 1874 р у Мілані (театри “Ла Скала” і “Даль Верме”). Її репертуар нараховував 37 партій.
Велика трудівниця перекладала п’єси та оперні лібрето російською (загалом 99) та італійською (9) мовами. Написала багато оригінальних драматичних творів і романсів.
Розумна, самодостатня жінка вчасно залишила сцену, стала знаним вокальним педагогом. Викладала спів в Одеському музичному товаристві, Московському філармонічному училищі. Останні 16 років життя викладала спів у Музичній школі Миколи Тутковського в Києві. Михайло Донець, Марта Закревська, Марія Литвиненко-Вольгемут, Левко Ревуцький, Леонід Собінов – учні Олександри Сантагано-Горчакової.
7 квітня 1913 р у м. Київ померла 71-річна співачка Олександра Сантагано-Горчакова.