8 лютого 1878 року у Відні народився Мордехай Бубер. Батьки розлучилися, коли синові було три роки. Татусь відвіз Мордка до Львова на виховання в будинок діда Соломона та бабуні Аделі на вул. Крушельницької, 1. У Львові народилися та померли три покоління Буберів. Прадід – Ісаак Абрам Бубер, рабин, знавець філософії і Талмуда. Дід – Соломон Бубер вважав себе “поляком іудейської віри”, успішний банкір, поліглот (знав 12 мов). Батько Карл Бубер, агроном за фахом, книговидавець, добре знав давньоєврейську мову, знайомий з класикою європейської літератури. Вдома хлопчик розмовляв німецькою, поза домом — польською. Регулярно відвідував синагогу, де вивчив їдиш і давньоєврейську мову. Закінчив середню народну школу. У 13 років пройшов обряд бар-міцви й отримав тфілін. На цей час батько одружився вдруге, переїхав до Львова, забрав сина до себе. Юний Мартин мріяв стати письменником, 16-річним написав поетичну драму «Пісня і життя».
Доля розлучила Мартина зі Львовом: продовжив навчання у Віденському університеті (студіював філософію та історію мистецтва), згодом — в університетах Берліна, Лейпцига та Цюріха.
Мартин Бубер запалився ідеєю створення єврейської держави. Став одним із найзначніших філософів-теологів ХХ сторіччя, читав лекції у Німеччині, Чехословаччині. 21-річним одружився з Паулою Вінклер. Приїздив разом із дружиною до Львова 1930-го, щоб побачитися з батьком; наступного року був на похороні мачухи; востаннє Бубер повернувся до Львова 1935-го на похорон батька.
У 1938 р. Мартин Бубер з родиною переселився до Швейцарії, згодом до Палестини. Після Другої світової війни і здобуття Ізраїлем своєї незалежності у 1948 році, він продовжував наукову діяльність, виступав з лекціями у європейських університетах. У 1960 році, після створення Академії наук Ізраїлю, став її першим президентом.
13 червня 1965 р. у м. Єрусалим, Ізраїль помер 87-річний Мартин Бубер, єврейський філософ, письменник, перший президент Академії наук Ізраїлю (1960—1962).
Залишити відповідь