UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Емілія Крушельницька-Стернюк

Емілія Крушельницька-Стернюк

16 серпня 1875 року в селі Осівці на Тернопіллі народилася Емілія, дочка Амвросія та Марії Крушельницьких гербу Сас, сестра Антона, Йосипи, Соломії, Анни Крушельницьких; Олени Охримович, Марії Дроздовської.
Українська співачка, диригентка львівського та тернопільського хорів «Боян». Емілія Амвросіївна – фольклористка: у с. Біла записувала коломийки, частина яких увійшла до видання Володимира Гнатюка «Етнографічний збірник» (1905–1907 р.); танцівні приспівки, пісні. У селі Біла Крушельницька організувала читальню товариства «Просвіта» (зібрала для неї бібліотеку), влаштовувала виставки української вишивки.
Відомий галицький рід Крушельницьких мав родинні зв’язки з священицьким родом Стернюків. От і вийшла заміж Емілія за Івана Стернюка (1878-1971). Знайшлися їм малята: дочка Катерина (15 червня 1905 пом. 21 січня 1988) і син Богдан народився у Заліщиках 5 жовтня 1906 пом. 23 червня 1996.
Коли ж загинули надії на державність УНР, українці взялися до важкої роботи: боротьби за Україну. Звичайно, для цього потрібні гроші; великі гроші, не криваві, здобуті терором (ексами), а чесним бізнесом, кооперацією. Так меценатами УВО, ОУН стали Степан Шухевич (кооператив «Калина»), Степан Федак (директор банку «Дністер»), Анастас Омелянович Ярослав Гаєв, Володимир Янів («Промбанк»).
Однією з перших бізнес-леді України стала Емілія Амвросіївна Стернюк. Влітку 1922 р. вона очолила промисловий кооператив «Українське народне мистецтво», який містився на площі Ринок, 39. Членкині кооперативу займалися вишиванням (рушники, сорочки, скатертини), килимарством, різьбою по дереву, писанкарством. Бізнес-леді Емілія Стернюк налагоджувала роботу кооперативу за швейцарським зразком, організувала домашнє виробництво – «сільські вишивальні». До дирекції кооперативу увійшли Марія Донцова, Марія Громницька, Ірена Домбчевська і Марія Біляк. Головою Наглядової Ради згодилася стати Костянтина Малицька. Крамниці кооперативу функціонували у приміщенні «Народної гостинниці» у Львові та у Варшаві.
У 1926 р. «Українське народне мистецтво» почало видавати часопис «Нова Хата», про розвиток культури, української кооперації. Журнал розповідав про українське мистецтво, поширював економічні знання.
У час німецької окупації Соломія Крушельницька, яка через травму ноги не змогла виїхати до Італії, отримала від подруги Неґріти Кано де П’яцціні запрошення до Аргентини. Соломія передала це запрошення сестрі Емілії Стернюк із родиною.
Та і за океаном Емілія Стернюк продовжувала працювати на Україну. У 1949 р. вона створила ініціятивний комітет, скликала збори українського жіноцтва в Буенос Айресі, що створили Союз Українок Аргентини. Головою якого обрали дружину вченого-енциклопедиста, оунівця Євгена Онацького – Ніну Онацьку.
Померла 89-річна Емілія Стернюк 2 січня 1965 року у м. Буенос-Айрес (Аргентіна).

Сер 17, 2022Ганна Черкаська
FacebookTwitter
І Спас не спасГерб - спадок держави
You Might Also Like
 
Руфін Судковський
 
Герб
Comments: 4
  1. Валентин
    7 months ago

    Дуже вдячний Вам, пані Ганно за біографії цікавих людей, які творили український всесвіт. Оця стаття невелика, та все ж, декілька разів мусив перервати читання аби ознайомитися з іншими згадуваними в ній персонами та проглянути їхні праці. Так стаття невелика, а інформації вистачить щоб затриматися на довший час: від Емілії Крушельницької – до подружжя Онацьких. Також цікаво більше знати про становлення української кооперації. Дякую Вам!

    ReplyCancel
    • Ганна Черкаська
      7 months ago

      Дякую, пане Валентине! Зараз рідко зустрінеш мислячу людину, яка цінує інформацію.

      ReplyCancel
  2. Lyudmila Chaplik
    6 months ago

    Дякую за інформацію по українській історії! Я зростала у Запоріжжі, намагалася пізнати історію рідного краю, але доступною, в ті часи,була лише історія більшовизму, і та брехлива, як я тепер розумію…

    ReplyCancel
    • Ганна Черкаська
      6 months ago

      Я теж від народження в Запоріжжі. Їздила містами України, рилася в архівах, музеях, шукала цікавих українців; робила про знайдене статті до газет, есейчики для радіо, телепередачі.

      ReplyCancel

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image7 months ago 4 коментарі Видатні люди386
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.