UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Герой чи не герой?

Герой чи не герой?. Кшиштоф Арцішевський.

– Лежу у позі зародку, дрімаю – тихо, як у вусі… І раптом кара господня – Хомівна.
– От читаю твою пошту. Пан Микола питає, чому ти не згадала братів Арцішевських у статті про українців у Південній Америці. Чому не віддала шани козакам?
– Сонечко, воно то так, тільки трохи не так… Дійсно, брати шляхетського польського роду Арцішевських гербу Правдич залишили свої імена в історії Південної Америки. В основному це старший брат Кшиштоф Арцішевський (Arcieszewski Kszysztaf). Народився він 9 грудня 1592 р. під Познанню. Батько – Еліяш, дідич Сьмігеля, мати – Гелена Закшевська. Оскільки деякі автори вказують, що місце народження Кшися Тернопільщина, а самого – запорозьким козаком, давайте думати! Бойове, гонорове дитя виховувалося справжнім поляком, відданим сином Речі Посполитої, але не католиком – аріянином, тобто переслідуваним церквою «братом польським», кальвіністом, який не зрікався віри. Кшись здобув прекрасну освіту: аріянська школа, університет Франкфурта на Одері (1616-1617). Потім служба при дворі польного гетьмана, князя Кшиштофа Радзівіла. Брав участь у війні в Лівонії (1621-1622). Та життя 30-річного парубка різко змінилося: Кшись із братом вбили юриста Ярузеля Бжезницького, який програв у суді справу їхнього батька, чим розорив родину. За допомогою князя Радзівіла Арцішевські втекли за кордон. Кшись опинився в Гаазі (Нідерланди), вивчав артилерію, військову інженерію, навігацію в Лейденській академії. З 1623 р. почав службу капітаном голландської армії. Боронив знамениту голландську фортецю Бреда, у 1629 р. здобував Ла-Рошель під прапорами кардинала Рішельє. Генерал та адмірал у 1637 р. став віце-губернатором голландської Бразилії та головнокомандувачем голландськими збройними силами. Командир голландських військ у Бразилії та Арґентині, засновник поселення, яке згодом розрослось у м. Ріо-де- Жанейро. У Бразилії служив і його брат Еліяш Арцішевський. Губернатор завойованих територій герцог Моріс Нассаусський був прихильним до «солдата удачі» Арцішевського. В Голландії на його честь випустили медаль, у м. Пернамбуку (нині Ресіфе) полководцю поставили пам’ятник. Але характер Кшиштофа і в Бразилії змусив його до нової карколомної зміни: він розсварився з губернатором Яном Маурісіо Нассау і подав у відставку. Від 1638 р. на запрошення короля Владислава IV Вази повернувся до Польщі, де був головнокомандувачем артилерії. Генерал Кшиштоф Арцішевський з ентузіазмом взявся до справ: домігся порядку та дисципліни у війську; відновив артилерію, фортифікаційні споруди, комунікації. Зміцнив замок у м. Збараж, в 1640-х рр. інженер-архітектор Кшиштоф Арцішевський побудував арсенал у Барі, перетворив фортецю на другу після Кам’янець-Подільського за розмірами і потужністю фортецю на Поділлі. Під час бойових дій 1649 р. біля м. Зборів пропонував дати бій, але влада пішла на мир. Арцишевський засмутився і подав у відставку. Останні шість років життя провів за написанням спогадів про життя серед індіанців і за поезією.
Кшиштоф Арцішевський прожив 63 роки, помер 7 квітня 1656 р. під Гданськом.
Для когось Арцішевський – герой, для нас – один із супротивників Богдана Хмельницького. Доля звела їх у Львові, в керівництві обороною якого брав участь Кшиштоф. Не маючи ні військової, ні матеріальної змоги утримувати місто, Арцішевський домовився з Хмельницьким про контрибуцію, облогу було знято, Львів зданий не був.

Гру 19, 2021Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Іван ЮгасевичРослини, які не прижилися на американському ґрунті
You Might Also Like
 
Рекорди справжнього професора
 
Метлинський Амвросій
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image3 years ago Видатні люди594
Недавні записи
  • Мирний договір – перший крок до нової війни
  • Амедео Модільяні
  • Шевченко на пасіці
  • Микола Бенардос
  • Іван Кучугура-Кучеренко
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорТарас ШевченкоперекладачдисиденткомпозиторкозакиграфікгетьманскульпторОУНісторикбієналепейзажистБогдан ХмельницькийХарківакторШевченкожурналісткапортретисткраєзнавецьілюстраторбойчукістМосковіямитрополитпедагоглікарграфікаІван Айвазовськийкороль ФранціїСергій КорольовпейзажКапністОлексій ПеровськийКирил РозумовськийЧорноморський флотПетлюраУНРІван Котляревськийполіглот
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • binance до Святомир Фостун
  • You have 1 email № 119. Go > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=e60b16271fddf1c099aa8668d34e6ac6& до Крилата літера

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok