13 жовтня 1833 р. у м. Сімферополь народився Микола Андрійович Арендт. Сім’я Арендт – родина німецьких ремісників, які переїхали з Пруссії до Росії.
Прадід Миколи Арендта, Йоганн – лютеранин, майстер мідних справ, приїхав до Москви, прийняв російське підданство.
Дід Миколи – Федір Арендт – уродженець Москви, штабс-лікар започаткував родову професію.
Дядько малого – старший брат батька Микола Федорович (1785-1859) – лікар -практик, хірург, лейб-медик Миколи I, конкурував із українцем Іллею Буяльським; лікував О. С. Пушкіна після дуелі з Дантесом; у 1832 р. Микола Федорович лікував М. Лермонтова у лазареті, коли того в манежі Школи гвардійських підпрапорщиків кінь ударив у праву ногу, розбив її до кістки, згодом Микола Федорович відвідував Лермонтова, продовжуючи лікування в будинку Є. А. Арсеньєвої (бабусі поета). Після смерті Миколи Федоровича його вдова вийшла заміж за лікаря Максиміліана Гейне, рідного брата видатного німецького поета.
Батько Миколки – Андрій Федорович Арендт (1795–1862), лікар. Мати – Мотрона Калістратівна Арендт, уроджена Баптізманська.
Перший крик маляти пролунав у садибі Арендтів (сторона на вул. Карла Лібкнехта (Долгоруковська) № 14 і Карла Маркса (колишня Поліцейська), № 25.), зведеній батьком. Саме в родовій садибі на вул. Долгоруковській він прожив до закінчення з відзнакою Сімферопольської чоловічої казенної гімназії в 1849 році. Цікаво, що серед яскравих випускників цієї гімназії був Іван Айвазовський, майбутній родич Арендтів.
Потім Микола Арендт закінчив Петербурзьку медико-хірургічну академію (улюблений учень Миколи Пирогова), захистив докторську дисертацію (1862), присвячену лікуванню чуми. Служив Арендт у військових шпиталях, імператорській варті, Азіатському департаменті МЗС.
Та Крим кликав, у 1865 р. Микола Арендт пішов у відставку. І переїхав зі столиці до Сімферополя, працював лікарем у земській амбулаторії, займався приватною практикою, зокрема хірургічною. Як було заведено в родині, не відмовляв жодному хворому: їздив на виклики у гірські поселення о будь-якій годині; бідних лікував безкоштовно; надавав матеріальну допомогу потребуючим. Зажив слави, але не грошей.
На дозвіллі займався теорією орнітолету: вивчив птахів як фізіолог і анатом, практично розв’язав важливі питання планеризму: форми й площі крила, кута його установки, органів керування, характеристик міцності, матеріалів. Запускав експериментальні апарати-«літучки» (за принципами пташиного польоту, без двигуна). Микола Арендт звернувся в Головне інженерне управління флоту з пропозицією організувати показ польотів його планера з метою раннього виявлення кораблів противника відповідно до умов Севастополя. І отримав відповідь-відмову: «Ніщо не вказує на можливість застосування ідей до справи». Даремно, бо японцям виграти Цусимську битву допомогло підняття спостерігача на висоту 150 метрів.
22 (10) жовтня 1865 р. він одружився з дочкою таврійського віце-губернатора Адріяна Сонцова князівнею, письменницею Софією.
Від 1867 р. М. Арендт виконував обов’язки секретаря губернського земського зібрання. Організував курси сестер милосердя та фельдшерські курси. У 1875 р. обраний гласним Сімферопольської міської думи, головував у губернській управі, 1879 р. став попечителем доброчинних закладів.
До 1891 року Микола і Софія Арендт жили в колишньому батьківському домі на вулиці Долгоруковській. Наприкінці 1891 року переїхали на придбану ними невелику дачу Мегафулі під Ялтою (район селища Іссар) біля водоспаду Учан-Су.
12 грудня 1893 року М. А. Арендт помер у повних злиднях, був похований на дачі (у 1976 прах перепохований в Ялті на Полікуровському пагорбі).
Здається, лікарські традиції продовжилися: співачка та письменниця Аріадна Миколаївна Арендт вийшла заміж за сина лікаря одеської міської лікарні Пелопіда Савича Латрі. Михайло Латрі – син старшої дочки Айвазовського Олени Іванівни, художник з кераміки, представник кіммерійської школи живопису, чиї полотна експонує Лувр.
Внучка Миколи Арендта, Аріадна Олександрівна теж письменниця; вона описувала свою подорож разом із Максиміліаном Волошиним на початку 20 століття Кримом.
Нащадки Арендтів живуть у багатьох регіонах України, в США, Великобританії.
Залишити відповідь