13 серпня 1683 р. у Відні в кравецькому ряду біля собору, за адресою Домгассе, 6 запорізький козак Юрій Кульчицький відкрив першу кав`ярню Східної Європи під назвою «Під синьою пляшкою» (нім. «Zur blauen Flasche»). Заклад було оформлено в османському стилі, відвідувачів Кульчицький завжди обслуговував у турецькому вбранні. Там вперше почали подавати каву по-віденськи, а на знак перемоги над турками відвідувачі могли з’їсти рогалики у вигляді османського півмісяця, які випікав Пітер Вендлер.
Карпатське село Кульчиці дало світові трьох гетьманів: Петра Конашевича-Сагайдачного, Марка Жмайла-Кульчицького, Павла Павлюка (Бута).
Нащадок Сагайдачного шляхтич Юрій Франц Кульчицький походив із родини українських шляхтичів православного «руського» роду Кульчицьких-Шелестовичів, які мали власний герб «Сас», із села Кульчиці, що на Львівщині.
20-річний Юрко подався на Січ. Поліглот знав латину, німецьку, польську, румунську, угорську, тому Сірко наказав записати козака до школи тлумачів – майбутніх дипломатів, розвідників, перекладачів. Там вивчив Юрко мовні тонкощі татарської й турецької, дипломатичні хитрощі.
Сірко призначив Кульчицького консулом на Микитинській Січі, а туркам сіллю в оці була наша Січ. У ніч на Різдво 1676 р. виступили 15 тисяч яничар Магомета ІV і 40 тисяч татар. Переконаний у своїй перемозі, турецький султан написав бундючного листа, а Юрій Кульчицький за завданням Сірка дав знамениту відповідь. Тому часом Юрком називають знаменитого писаря, зображеного І. Рєпіним у «Запорожцях». Позував художнику літописець козацької історії Дмитро Яворницький.
До речі, мати Івана Франка – Кульчицька Марія (1832–1872). Живе в США у Янг-Тауні професор історії – праправнук козака, який навчив Європу пити каву по-віденськи.
Згодом Кульчицький – перекладач та розвідник польського короля Яна Собеського, герой «Віденської відсічі» 1683 року; особистим перекладачем з турецької мови австрійського імператора і отримав посаду «цісарського придворного кур’єра» у Туреччині.
У 1862 р. одну з віденських вулиць назвали на честь Юрія-Франца Кульчицького — Kolschitzkygasse. До цього часу у Відні на вулиці Фаворітенштрасе існує кав’ярня з назвою «Grand Cafe Zwirina zum Kolschitzky».
У 1885 р. на висотi першого поверху, на кошти місцевого кав’ярника Карла Цвіріни вiдкрито бронзову статую Юрiя Кульчицького в турецькому одязi, який нагадує про його подвиг. У лiвiй руцi вiн тримає тацю з фiлiжанками, а в правiй кавник, з якого наливає каву у фiлiжанки. З правого й лiвого боку видно турецькi воєннi хоругви i зброю. На обличчi Кульчицького типовi козацькi вуса.
Kolschitzky-Denkmal (1885) von Emanuel Pendl, Favoritenstraße 64, Wien-Wieden
Пам’ятник виконано в ливарнi Гернiка за проектом вiденського скульптора Емануїла Пенделя. Автор виконав роботу безкоштовно.
Картина 1900 року “Zu den blauen Flaschen”, Altwiener Kaffeehausszene, Öl auf Leinwand, 63 x 100 cm
Сьогодні у столиці Австрії на вулиці Кульчицького працює та кав`ярня із первісною назвою, а учні шкіл Австрії вивчають подвиг захисника Відня – Юрія Кульчицького. У Відні щорічно у жовтні власники кафе прикрашають вітрини своїх закладів портретами Юрія Кульчицького на знак пошани до народного героя та колишнього керівника віденського цеху продавців кави.