17 січня 1863 року в Москві народився Алексєєв Костянтин Сергійович (псевдонім Станіславський взятий у 1885 р). Він мав українське коріння. Дід П. М. Олексієнко народився, провів дитинство в Україні, після одруження переїхав до Москви, де багатий купець мусив змінити прізвище на Алексєєв. Сімейний бізнес у спадок перейшов до батька – Сергія Алексєєва, який став одним із найбагатших людей імперії, родич Сави Мамонтова та братів Третьякових; власник фабрики з виготовлення канителі (веремії). Канитель (ісп. cañatillo, фр. Cannetille від ісп. Cañuto – труба; італ. cannetiglia від лат. Canna — «тростина», «очеретина» – тонка нитка-дріт із дорогоцінних металів (золота або срібна), з якої ткали парчу. Наступним продовжувачем династії мав стати Костянтин Сергійович.
Бабуся по матері Марі Варлей – француженка – відома паризька трагічна актриса приїхала якось в Петербург на гастролі з Парижа і зустріла свою любов у Росії, багатого московського купця.
Крім Костянтина в родині було ще 9 дітей. Вони отримали прекрасну освіту: з ними займалися педагоги з літератури, музики, танців, фехтування, іноземних мов, словесності.
Хворобливий, рахітичний від природи Костя до десятирічного віку мав дефекти мови, не вимовляв літери «л» і «р», але не комплексував. У будинку часто влаштовувався аматорський театр, у його роботі брали участь професійні актори, друзі. Влітку всі переселялися в Любимівку на річці Клязьмі, де також був влаштований домашній театр, названий Олексіївським.
Три роки хлопчик відучився в гімназії при інституті східних мов (який згодом успішно закінчив в 1881 році), після чого упросив батьків забрати його додому. Костянтин Алексєєв вступив до театрального гуртка, готувався стати оперним співаком, у 1885 р. змінив прізвище.
Костянтин Сергійович створив театральну родину: одружився з Марією Петрівною Перевозчиковою (сценічне псевдо Ліліна), мав трьох дітей: дочка Ксенія померла в дитинстві, дочка Кіра Алексєєва була директором Будинку-музею Станіславського, син Ігор Алексєєв – чоловік онучки Льва Толстого.
Став відомим режисером, заснував школу акторської майстерності та театрального мистецтва з власної унікальної системи (систему Станіславського викладають навіть у Голлівуді).
Костянтин Сергійович Станіславський неодноразово перебував у Києві (1902, 1912 і 1914), виступав на київській сцені з 24 по 30 квітня 1925 р.
7 серпня 1938 р. у своїй квартирі м. Москва від гострого інфаркту упокоївся 75-річний Костянтин Алексєєв (псевдо Станіславський).
Залишити відповідь