17 червня 1025 р. у Кракові помер 58-річний Болесла́в I Хоробрий (пол. Bolesław I Chrobry), польський князь (992-1025 роки) і перший король Польщі (1025 рік), представник династії П’ястів, старший син князя Мешка I і його першої дружини Дубрави (Дубравки), доньки чеського князя Болеслава І Грізного. Тесть Святополка I Окаянного. Національний герой Польщі.
Син-первісток з’явився 966 чи 967 р. Від діда по матері отримав ім’я Болеслав. Після битви під Цединею (972 р.), щоб довести свою лояльність до німецького імператора Оттона II, батько мусив погодитися віддати сина як заручника і поручителя до імператорського двору. Так на шостому році (973 р.) дитина на п’ять років потрапила до королівського двору. Чужа мова, чужі звичаї… Там Болеслав зіткнувся з великою політикою, зустрівся з видатними вченими, встановив дружні відносини з молодими німецькими аристократами, що виявилося дуже важливим, коли Болеслав став польським королем.
Коли ж у 978 р. підліток повернувся на батьківщину, матері він не застав живої. Батько давно одружився з німецькою маркграфинею Одою і задумав дати право на престол не своєму первістку, а одному з трьох синів від другого шлюбу (Мешко, Ламберт і Святополк). Щоб уникнути конфлікту з батьком, Болеслава вислали до дядька — чеського короля Болеслава Благочестивого. У 984 році, у віці 16 або 17 років, він одружився. І тільки в 992 р. княжич повернувся до польського двору. Після смерті батька 25 травня 992 р. Болеслав успадкував владу. Отримав «володіння, розділені між багатьма претендентами». 25-річний князь «з хитрістю лисиці», за словами Тітмара Мерзебурзького, за три роки здолав своїх братів і мачуху; вигнав їх із Польщі до Німеччини, де друзі Болеслава простежили, щоб мачуха не посміла претендувати на польський престол; після цього осліпив впливових керівників опозиції Одилена та Прибивоя.
З 992 до 1025 р. князював Болеслав П’яст. Правління Болеслава Хороброго – це невпинні війни (найдовшою була німецько-польська війна 1002-1018 рр.), збройні зіткнення ( у Моравії, Русі, Сілезії, Чехії) та майстерна зовнішня політика. Болеслав особисто очолив похід проти ободритів на Стодоран (992 р.), зблизився з молодим німецьким імператором Оттоном III.
У 999 р. Болеслав приєднав Краківські землі, завершив процес формування Польської держави. У трьох війнах зі Священною Римською імперією відстояв незалежність королівства Польського.
Болеслав урочисто приймав імператора Оттона ІІІ на Гнєзненському з’їзді в 1000 р. Імператор виявив свою симпатію польському князю, пообіцяв йому швидку коронацію, підніс у дар священну реліквію — піку святого Маврикія. Болеслав, добився організації самостійної архієпископської кафедри, куди переніс мощі мученика Адальберта; запровадив богослужіння латиною.
У 1003-1004 рр. був князем Богемії (як Болеслав IV).
Про князя Болеслава писали: «…Був бо великий і важкий Болеслав, що і на коні ледве міг сидіти, але швидкого розуму». При ньому межі Польської держави простиралися від Ельби до Балтійського моря, до Картат і Угорщини; від Чехії до Волині. До 1031 року в складі Польщі перебували племена словаків.
1007 року Болеслав I і з військом підійшов до Магдебурга. А вже 1013 року уклали мир з Німеччиною, і за допомогою Генріха II здійснили похід на Русь.
У 1018 році київський князь Святополк Окаянний, зять Болеслава, покликав тестя на допомогу. Болеслав рушив на Волинь, розбив Ярослава Мудрого на берегах Західного Бугу, захопив Київ.
Худ. Ян Матейко. Болеслав I Хоробрий і Святополк I Окаянний біля Золотих воріт Києва.
Та Болеслав вирішив не віддавати Київ Святополку, сам засів у ньому. Кияни, обурені грабіжництвом його дружини, почали бити поляків, і через рік Болеслав залишив Русь. Польща втримувала за собою Червенські міста до 1030 р.
14 квітня 1025 р. у Гнєзно відбулося коронування 58-річного Болеслава I Хороброго, першого короля Польщі.
Болеслав I Хоробрий помер 17 червня 1025 р. у Кракові. Перед смертю перший король Польщі призначив престолонаслідником сина від третього шлюбу — Мешка II.
Головне зображення: Худ. Ян Матейко. Коронація Болеслава I у Гнєзно
Залишити відповідь