UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Анатолій Маєвський

Анатолій Маєвський


Європа уже 10 років зализувала рани, нанесені війною, будувала демократію, а в Україні тривала війна з окупантами.
Вечір 18 серпня 1955 року в Рівному. Нараду в КДБ полковник П. Арнаутенко розпочав з важким серцем і в гнівному настрої.
– … Товариші, мені в черговий раз подзвонив перший секретар обкому нашої партії тов. Чучукало і запитав прямо – що з «Уліяном»? До яких пір ми можемо терпіти цього матьорого вовка? Цей «Уліян» не просто конспіратор ОУН і нелегал, він єдиний на сьогодні провідник ОУН на Волині. Адже по місту вже марширують піонери з барабанами і сурмами, а в цей час десь під Рівним сидить «Уліян» зі своєю групою! Я вам скажу більше … ми єдина область в Західній Україні, яку не хоче відвідувати перший секретар компартії України тов. Кириченко! І все як ви здогадалися через цього оунівця. Товариші! Підніміть всі зв’язки, задійте всю наявний агентуру, що знаходиться в розробці! Опитайте всіх колгоспників Здолбунівського та Мізоцького районів, весь комсомольський актив. Адже повинен хтось, щось чути, бачити, знати …! Загалом пора вже кінчати з цим «Уліяном» товариші чекісти!
“Щойно полковник Арнаутенко закінчив нараду у справі «Уліяна», над Рівним розпочалася гроза. Було далеко за північ. Раптом задзвонив телефон і повідомив сенсаційну звістку, що затримано зв’язкового «Уліяна» «Мисливця». «Мисливець» повідомив, що «Уліян» останнім часом тяжко хворіє, і він може показати місце перебування «Уліяна».
У ніч з 18 на 19 серпня було сформовано оперативно-чекістську групу для захоплення «Уліяна».
О 6 ранку 19 серпня по тривозі в Рівненській частині військ внутрішньої охорони було піднято солдат строкової служби, які швидко заповнили дві армійські вантажівки «ЗІС-151», критих брезентом, і на чолі з лейтенантом Осиповим дислокувались на автошлях у бік Здолбунова. З двору облуправління КДБ на двох «ГАЗ 67б» виїхала сформована опергрупа. Колона швидко проминула Здолбунів. «Мисливець» вказав на замаскований вхідний люк підземного бункеру. Офіцер КГБ О. Лєзін крикнув у прикритий люк: «Гражданин Маевский! Сдавайтесь! Иначе бункер забросаем гранатами!» У відповідь тиша. Через кілька хвилин з-під люку та вентиляційного отвору потягнуло димом, а потім під товщею землі пролунав приглушений пістолетний хлопок. Це пішов з життя останній провідник ОУН на Волині, 40-річний Анатолій Маєвський «Уліян».
За спогадами кегебістів: «Уліян» лежав на спині в кутку на лавці. Перед тим, як піти з життя, одягнув чисту сорочку-вишиванку… Обличчя було зовсім спокійне, поголене. Не дивлячись ні на що, доглядав за собою. На правій щоці була невелика кривава пляма — це вхідний отвір, вихідного отвору не було. Тіло «Уліяна» чекісти забрали з собою в Рівне і за деякими показами захоронили його в одній із безіменних братських могил повстанців на околиці кладовища Грабник.
Відразу після закінчення спецоперації на допит в Рівне забрали господиню обійстя, але через добу відпустили, бо вона була вдовою загиблого на фронті в бою з німцями чоловіка. Тоді ж КДБ арештували учасника бою під Гурбами — Матвійчука Миколу Мануїловича, брата загиблого господаря будинку, який жив на хуторі і опікувався хворим «Уліяном». Йому дали 10 років таборів.
12 квітня 1960 року, на теренах Підгаєцького району Тернопільської області відбувся останній бій групи підпільників.
За матеріалами Вікіпедії

Сер 18, 2018Ганна Черкаська
FacebookTwitter
«Первому - Вторая»Мати Тараса
You Might Also Like
 
Григорій Нелюбов
 
Данило Штуль

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image4 years ago Видатні люди840
Недавні записи
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
  • Символ мандрівника-українця на чужій землі
  • Федір Яхимович
  • Микола Плав’юк
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.