19 січня 1655 р. почалася Охматівська битва (тривала до 22 січня) між військами Речі Посполитої та Кримського ханства з одного боку та Військом Запорозьким і військом Московського царства з іншого. Битва на лютому морозі тривала цілу ніч. Солдати коронного війська під командуванням коронного обозного Стефана Чарнецького прорвалися до московського табору і в рукопашному бою захопили 20 гармат і 300 бочок пороху. Московські стрільці стали кидати зброю та хоругви і здаватися, однак були відбиті козаками. За словами очевидця-шляхтича, «трупом жолнірським козаки отаборились, бо не тилко вдень, а й уночи билися рукопаш», тобто спорудили укріплення з возів та тіл загиблих і три дні оборонялися без води та вогню.
У неділю козаки запропонували переговори і домовилися з татарами про нейтралітет. У вирішальний момент Богун з козацькими загонами непомітно вийшов з Умані та вдарив у тил польсько-шляхетського війська. Татари, переконавшись у безрезультатності облоги табору, спішно залишили поле битви й почали грабувати українські села.
22 січня весь табір, не порушуючи замкнутості своїх рядів, пробився через ворожі застави до Охматова і після впертої битви визволив загін Пушкаря, який перебував у фортеці.
За козацькою традицією за рівниною у двох верстах від Охматова між річками Багвою та Буртою закріпилася назва «Дрижипіль», бо поле бою дрижало від холоду і вогню.
Залишити відповідь