– Нє, це вже приший собаці хвіст! – кипить моя Хомівна. – Нащо ти телющиш інфу про Празький університет? Читаю:
7 квітня 1348 р. чеський король, імператор Священної Римської імперії Карл IV заснував у Празі Карлів університет — перший у Центральній Європі. 26 січня 1347 року Папа Климент VI підписав буллу про заснування університету за зразком Паризького.
– Заклад збудували за зразком Паризького та Болонського. Він складався з чотирьох факультетів: артистичний, юридичний, медичний і богословський. Для викладання в Празький університет запрошували вчені з різних областей Священної Римської імперії. 1409 року богемський король Вацлав IV видав Кутногірський декрет, який надавав богемцям (чехам) переваги в управлінні університетом.
– Нащо це українцям?
– Комусь не треба, когось зацікавить низка імен, пов’язаних із цим вишем! Наприклад, Ян Гус (1369-1415) — магістр, викладач богослов’я, двічі ректор університету, національний герой. Здобув тут знання Франц Кафка — письменник, відомий світові студент Ян Палах. https://uahistory.com/topics/famous_people/3108
– Кажеш Палах? Це ж наш Василь Макух! Добре. А були там українці?
– Назву кілька знайомих усім імен:
– Білоус-Савченко Володимир Іванович — старшина Дієвої армії УНР
– Борковський Дунін Іван (1897-1976) — український і чехословацький археолог, учений зі світовим ім’ям, дослідник Празького граду. Іван Борковський воював у лавах УГА, армії ЗУНР; брав участь у боях на Сихівському відтинку українсько-польського фронту битви за Львів, Чортківський офензиві. Під час боїв із військами більшовиків та армією генерала Антона Денікіна брав участь у переговорах у штабі Нестора Махна. У 1922 р вступив на філософський факультет Карлового університету в Празі. У 1928—1929 рр підготував і захистив на філософському факультеті Карлового університету кандидатську дисертацію. Ректор Українського вільного університету.
– Чекай! Граф Дунін Борковський – батько Наталени Королеви!
– Бачиш, знайшла відоме. І ще одне знайоме всім українцям ім’я – Горбачевський Іван — всесвітньо відомий учений Іван Горбачевський автор понад 40 наукових робіт, які писав чеською, німецькою, українською та польською мовами, зробив вагомий внесок у світову науку відкриттями у біохімії, епідеміології, судовій медицині. Перший у світі міністр охорони здоров’я. На Міжнародному лікарському конгресі в Парижі його було обрано президентом. Іван Горбачевський — кандидат на Нобелівську премію з фізіології та медицини 1911 року. https://uahistory.com/topics/famous_people/16326
– Демчук Дмитро — громадсько-політичний діяч
– Оглоблін Олександр Олексійович (1891-1967) українець, ентомолог. Учився в гімназії Полтави, в університеті Києва. Був на еміграції у Чехословаччині. Карловий університет у Празі надав йому ступінь доктора філософії (PhD) з зоології. Далі Аргентина, де був професором зоології Університету Буенос-Айреса, директором Інституту дослідження сарани. Президент Аргентинської асоціації з розвитку науки. Брат ентомолога Д. О. Оглобліна.
– Вмовила. Пиши про них! – погодилася сусідка.
Залишити відповідь