1936 рік. Світ ще не знає слова Голодомор, боїться згадувати про голод в Україні. А в Буенос-Айресі (Аргентина, Південна Америка) на виставці презентована картина «Рік 1933» («Матір з дитиною піднімаються в Небо») українського художника Віктора Цимбала (1901-1968). На полотні матір із сином, які уже минули… вони пливуть із жахливого земного пекла у вічність, замордовані голодом. Український художник, поет Святослав Гординський відзначив «динамічний порив угору і велич спокою вічности».
По суті, це був один із перших у світі творів про Голодомор. Першим твором, присвяченим Голодомору в Україні, можна назвати картину Казимира Малевича (1879–1935), «Людина, яка біжить». Роботу ще називають «Селянин поміж хрестом і мечем». Полотно створене художником між 1932 і 1933 роками. Сьогодні зберігається в Парижі, у Національному центрі мистецтв і культури імені Жоржа Помпіду.
До виставкового салону потяглися глядачі та місцеві комуністи, які були на утриманні совєтів. Під час відкриття виставки з експонуванням картини «Рік 1933» влаштували провокацію, дійшло до бійки, що зробило рекламу твору українського художника-емігранта Віктора Цимбала. С. Гординський наголошував, що «В. Цимбал досяг особливого ефекту тим, що зобразив тему голоду символічно, поєднав реальне (померлих мати та її дитину) з нереальним (їх духи по небесній дорозі до Бога), а декоративна манера виконання надала творові монументальності, динамічний порив вгору і велич спокою вічності.».
Критики визнавали картину «Рік 1933» шедевром. Святослав Гординського слушно зауважив, що твір «кричав так голосно, що ставав гостро актуальним, а з тим і політичним».
Картина Віктора Цимбала «Рік 1933» була подарована Українській вільній академії наук. Рішенням управи академії у лютому 2020 року її передали в дар до Національного музею Голодомору-геноциду в Києві.
Залишити відповідь