На початку німецько-радянської війни перед тим як залишити м. Львів, НКВС знищило тисячі політичних в’язнів, які перебували у львівських в’язницях.
Коли місто зайняли війська Вермахту, гестапо підготувало списки для арешту польських професорів університетів «Львівська політехніка», медичного та Франкового. Частину відомих імен лікарів гестапо взяло з телефонної книжки, з реклами щодо надання приватних медичних послуг. Схоже, що окупанти мали на меті звільнити багаті помешкання у престижних районах і пограбувати їх. З цією метою проводилися дві хвилі відвідувань: спочатку одна група німців приходили до будинку арештовувати вчених, згодом приходила група мародерів, яка грабувала майно, палила документи чи їх забирала. Показово були розграбовані будинки професора Пітера Ментена, Тадеуша Островського, 66-річного професора медицини Яна Грека, відомого колекціонера.
В’язнів вели до «Львівської політехніки». Серед них були вчені зі світовими іменами – філолог Тадеуш Бой-Желеньський, медик Антоній Цєшинський, ректор «Львівської політехніки» Каспар Вайге; 28 науковців з університету Яна Казимира (сьогодні національний університет імені Івана Франка), дружини двох професорів. Після коротких формальних допитів близько 4 години ранку невеликими групами людей везли на Вулецькі пагорби. Там їх по 4 особи підводили до свіжовикопаної ями, перед якою вбивали. Нацисти зранку розстріляли 39 львівських учених, згідно зі спогадами і дослідженнями, дехто з науковців був засипаний живцем. Живим залишився тільки один професор Franciszek Groër. Відомі імена жертв і виконавців цього нацистського злочину, але ніхто за скоєне не відповів.
Спочатку гітлерівці тримали в таємниці факт знищення польської еліти, у 1943 році ситуація змінилась. Про що розповіла дослідниця з Польщі Камілла Ясінська: «Тоді з в’язнів Янівського концтабору утворили бригади смерті, які мали розкопувати всі масові поховання у Львові, ексгумувати і спалювати останки. 8 листопада 1943 року розкопали могилу, в якій були тіла професорів, витягнули їх і занесли до вантажівки. Наступна група перевіряла, чи в ямі залишились цінні речі. Тоді витягнули 39 останків і вивезли за місто, викинувши їх на понад 2 тисячі інших викопаних тіл із інших могил, всі підпалили. Горіло три дні, залишені кістки перемололи. Після людей нічого не залишилось».
3 липня 2011 р у Львові у парку «Студентів» урочисто відкрили пам’ятник польським професорам, яких розстріляли нацисти на Вулецьких пагорбах у 1941р. «Не убий» – означає символічний елемент під номером V пам’ятника. Дещо зміщений камінь нагадує: вбивство відбулося, Божа заповідь порушена.
За матеріалами Радіо Свобода,
http://old.dailylviv.com/news/33118
Залишити відповідь