«Все життя я мріяв, щоб думи мої, які я втілював у своїх картинах, були близькі і зрозумілі народові». Антон Манастирський.
2 листопада 1878 р. у с. Завалів, нині Підгаєцького району Тернопільської області в сім’ї поштового урядовця народився майбутній живописець Антін Манастирський. З дитинства Антін малював, сам навчився грати на скрипці. Після смерті батька у 1888 році родина Манастирських переїхала до Станіслава (тепер – Івано-Франківськ), де підліток почав працювати у друкарні. Там, підчас перегляду ілюстрованих книжок і репродукцій художніх творів, у нього виникло бажання стати малярем. Манастирський почав копіювати репродукції у літографській майстерні, і поїхав у 1894 році до Львова, щоб здобути художню освіту. У 1895 році родина Антіна переїхала до Львова, юнак вступив до Львівської художньо-промислової школи на відділ декоративного живопису (1895—1897). Кожного разу на канікулах він їздив у прикарпатські села, творив пейзажі, збирав фольклор. У 1900 році «Товариство для розвою руської штуки», членом якого був Антін Манастирський, виставив його перші твори живопису.
Згодом він здобував освіту у Краківській академії красних мистецтв (1900—1905). З того часу в Антіна розпочалося активне творче життя. Тепер у художника була своя родина, син Вітольд, якому батько давав перші уроки живопису.
Крім пейзажів, Манастирський багато писав на козацьку тематику. 1932-го року він створив картину «Запорожець».
Під час Другої світової було знищено хату художника, більшість картин Манастирського. Жив і працював Антін Манастирський у скромному охайному будиночку Львові на вулиці Кармелюка, 9. Iryna Kluchkovska писала: «Я була вдома у художника на Кармелюка. Невелика затишна квартира, тихо і спокійна. З дитячих спогадів пригадую милих інтелігентних людей і дім, де треба було поводитися дуже чемно, а ще дуже багато картин на стінах».
15 травня 1969 року художник відійшов на той світ. Дмитро Хархан згадував: «Завдячуючи моїм вчителям у 1969 році ми, учні, мали можливість провести в останню дорогу знаменитого земляка, відвідавши Львів у кузові грузовика на підстілці із соломи».
Похований у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі, поле № 5.
1978 року на будинку, де у 1941–1969 роках проживав Антін Манастирський, встановлено меморіальну таблицю авторства скульптора Еммануїла Миська.
Залишити відповідь