UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Юрій Довгорукий

Юрій Довгорукий

24 березня 1155 р. здійснилася ідея-фікс Юрія Довгорукого: він знову (втретє) захопив Київ і вступив на престол, тепер уже довічно.
Ю́рій I Володи́мирович Довгору́кий (*1090 — †15 травня 1157) — князь Ростово-Суздальський і Великий князь Київський. Син (сьома дитина з десяти) Володимира ІІ Всеволодовича Мономаха та другої дружини, онук князя Ярослава Мудрого.
Ю. Довгорукий був двічі одружений, мав 13 дітей. 12 січня 1108 року одружився з дочкою половецького хана Аепи Осеневича, серед їхніх дітей був Андрій Боголюбський та Ольга, дружина князя Ярослава Осьмомисла. Його онука – Єфросинія, знаменита Ярославна з «Слова про Ігорів похід»
Друга дружина разом із дітьми втекла до Візантії.
За постійне посягання на чужі землі Юрію дали прізвисько Довгорукий (руки-загребуки). Він охоче залучав половецькі орди для боротьби зі своїми родичами – князями.
Після смерті батька отримав у спадок Ростово-Суздальське князівство, Юрій Довгорукий започаткував князювання Рюриковичів на землях «Моксель», очоливши Суздальське князівство.
У IX–XII ст. край від Тули, Рязані й теперішньої Московської області населяли меря, весь, мокша, чудь, мордва, марі – народ «моксель». Ці племена стали згодом основою народу, який прозвав себе «великоросами».
У 1147 р. Юрій Довгорукий писав чернігово-сіверському князю Святославу Ольговичу: «Прииде ко мне, брате, в Москов!». Це було першою згадкою в Іпатіївському літопису Москви. «Брехнею є те, що Москва заснована Юрієм Довгоруким у 1147 р. Це міф, який не має доказового підтвердження. Москва як поселення була заснована 1272 року. Цього ж року був проведений третій перепис населення Золотої Орди. При першому переписі (1237–1238 pp.) і другому (1254–1259 pp.) поселення – Москва не згадується» – Я. Дашкевич.
У 1149-му Юрій Довгорукий розбив війська Ізяслава Київського й вперше опанував Києвом, але через 2 роки змушений був повернутися в Суздаль.
У 1155 знову зайняв Київ, намагаючись закріпитися на півдні.
10 травня 1157 р. на бенкеті в київського боярина Осмянника Петрила Юрій був отруєний; вночі йому стало зле, а через 5 днів (15.05) він помер.
Князь був товстим, великим, білотілим, мав талант солодко їсти, безмірно пити і жінок мітити. За владолюбство, жорстокість, жадібність та заздрісність кияни ніяк не шанували князя. Навіть тіло Юрія Довгорукого не дозволили поховати поряд із тілом його батька Володимира Мономаха. Поховано Юрія Довгорукого у храмі Спаса на Берестові на території сучасної Києво-Печерської Лаври.
У Луценка є такі слова:
У Києві на кручах спочива
Засновник твій, Москва –
Князь Юрій Довгорукий.
У день похорон (16 травня) літописець писав: киянами були розграбовані двори Юрія та його сина Василька. Після смерті князя кияни-повстанці ліквідували встановлену ним владу, «суздальців — бояр і дружину — побивали по містах і селах» (М. Грушевський).
За Юрія Довгорукого вперше виявилося суперництво двох народів, між Києвом і Суздальщиною почалася боротьба, що набрала гострих форм у часи правління його сина Андрія I Боголюбського.

Бер 24, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Правнука мадам КлікоМикола Демидов
You Might Also Like
 
29 травня. Лондон
 
Арешт Никанора Онацького
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image8 years ago Історичні події9,936
Недавні записи
  • Микола Бенардос
  • Іван Кучугура-Кучеренко
  • Радянський шпигун із Хортиці
  • Волобуєвщина
  • Олександр Бродський
Позначки
поетписьменникхудожникЗапоріжжяживописецькозацтвочервоний терордисидентТарас ШевченкоперекладачкозакикомпозиторграфікскульпторгетьманОУНісторикакторпейзажистбієналеБогдан ХмельницькийХарківпортретистКапністграфікапедагогжурналісткапейзажмитрополитлікаркороль ФранціїІван АйвазовськийбойчукістСергій КорольовкраєзнавецьМосковіяілюстраторШевченкоІван ФранкоКирил РозумовськийОлег ОльжичполіглотОстрогЯрослав МудрийІван Котляревський
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • binance до Святомир Фостун
  • You have 1 email № 119. Go > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=e60b16271fddf1c099aa8668d34e6ac6& до Крилата літера

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok