Про що Вам говорить зображення на купюрі?
1. Купол Верховної Ради підкреслює прозорість і відкритість дій політиків України.
2. Нагадує німецький рейхстаг, на скляному куполі якого дозволялося топтатися усім бажаючим.
3. Рашисти й фашисти мали генетичний зв’язок, бо особистому архітекторові Адольфа Гітлера Альбертові Шпеєру, рейхсміністру озброєнь і боєприпасів (1942 — 1945) подобалася будівля ради
4. Закликає економити електроенергію, користуватися природним світлом.
5. Сьогодні, 13 серпня – день народження архітектора цієї споруди – Володимира Заболотного.
Кажуть, що у 1936 році професор отримав замовлення від самого Сталіна: на місці непоказних гаражів на нинішній вул. Грушевського, 5 в Києві побудувати палац Верховної Ради, бо з 1934 р. депутати засідали в різних театрах міста.
Володимир Заболотний з такого дива поїхав у Переяслав, де зберігав батькову хатинку. Кріпко таки випив, ходив собі майже тиждень, міркував – і створив проект. Потім креслення цією споруди, підписане Сталіним, Косіором, Петровським, помістив у скляний бутель і заклав під фундамент будівлі. Три роки велося будівництво (із 1936-го до літа 1939-го): працювали вороги народу, в’язні ГУЛАГу. І, нарешті, білосніжний палац постав. На другому поверсі якого розташований сесійний зал на 1300 місць. Хоч за проектом внутрішній декор мав бути витриманий у народному стилі, удався тільки розпис плафона «Квітуча Україна» та кришталева люстра-соняшник.
За спорудження цього будинку професор В. Г. Заболотний був нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР та отримав премію в розмірі 5000 карбованців.
Першим у СРСР В. Г. Заболотний удостоївся Сталінської премії.
У вересні 41-го, відступаючи, більшовики замінували обидва будинки парламенту: і Педагогічний музей, і Верховну Раду, але німці врятували.
До свята революції у листопаді 1941 року радянські підпільники підірвали Успенський собор Києво-Печерської лаври, підпалили Верховну Раду. Урятували її київські пожежники з команди бранд-майора Цапка.
Заболотний у той час перебував далеко від Києва в евакуації в Уфі.
І останнє, реверс і аверс цієї купюри не мали логічного зв’язку, адже Михайло Грушевський і Центральна Рада УНР працювали у Будинку вчителя.
Тому з’явилося нове зображення реверсу 50 гривень: Педагогічний музей, який ще до революції спроектував вчитель Володимира Заболотного – Павло Альошин.
Залишити відповідь