12 (24) січня 1874 р. в сім’ї відомого київського адвоката Лева Абрамовича Куперника (1845-1905) та онуки українського актора М.Щепкіна народилася Тетяна Львівна Щепкіна-Куперник, письменниця, перекладач із іспанської та італійської. Її батько довго працював юристом у Києві і Одесі, мати – музикант Ольга Петрівна Щепкіна. Маленька пухкенька дівчинка так бажала уваги та кохання, але батькам було не до неї: то татусь мав афішований стрибок у гречку, то матуся завагітніла від коханця і втекла з дому. Тільки далекий родич, якому дав притулок батько, подарував Тетяні тепло. Разом вони читали книжки, блукали Києвом. Тоді ж дівчинка почала віршувати. Коли Тетяні було 12 років, у оперному театрі урочисто відзначали 100-річчя М. Щепкіна. Зі сцени пролунав вірш Тані, після чого актор оголосив, що авторка – дитина, правнука великого актора. Публіка повернулася до ложі Щепкіних і аплодувала Тетяні. Тоді ж Таня опублікувала в київській газеті «Світло» свої перші вірші, присвячені сторічному ювілею прадіда, актора М. Щепкіна.
Щасливі миті дитинства, які Тетяна ніколи не забувала! Коли в театрі Таню познайомили з П. Чайковським, композитор попросив дівчинку написати йому романс. Через рік вони зустрілися і Петро Ілліч запитав у дівчинки про текст.
Тетяна була заворожена історією прадідового кохання. Коли 17-річний українець, кріпак закохався у дочку турецького паші, яка малям була взята російським генералом за іграшку. Правнука була вражена силою почуття, тим, що вільна дівчина пішла за коханим у кріпацтво. З вдячністю згадувала, що українці викупили її прадіда з родиною з неволі. Дуже любила портрет прабабуні, виконаний Василем Тропініним. Правнучка відомого актора Михайла Щепкіна закінчила Київську гімназію. Протягом року слухала лекції в Лозаннському університеті в Швейцарії.
Пікантна коротконіжка-пампушечка мала перші виступи на сцені київського театру. Перше кохання: Леонід Мунштейн (Лоло, 1867—1947) був родом із Катеринослава, старший на 8 років. У Києві він закінчив юридичний факультет університету, публікував свої поезії в газетах. Перший шлюб із красунчиком Лоло. Разом вони переїхали до Москви.
У Москві до чисто духовного додалося й гріховне. У сезоні 1892-1893 рр. Т. Щепкіна грала в театрі Корша і мала роман із Антоном Чеховим та акторкою Лідією Яворською (1871-1921). Про їхній трикутник говорили: Антон і дві маленькі, пухкенькі «антонівки». Мала афішовані відносини з Олександрою Колонтай та з актрисою Марією Крестовською (1862-1910), дочкою письменника Всеволода Крестовського, автора роману «Петербурзькі нетрі»..
Та цікавість Тетяни до правників не пропала. Її другий чоловік — великий Дон Жуан, адвокат Микола Полинов (1873—1939). Красунчик був унікальним ледарем. Одного разу Полинов спробував побувати в ролі чоловіка: узяв молоток, цвях і спробував забити його у стіну, щоб повісити картину. Марно! Тільки забив собі руку.
Доля звела Щепкіну з художником Іллею Рєпіним. Він створив портрет 40-річної літераторки, яка втратила стрункість юності, але не молоду вдачу, усміхненість, здатність до жарту, до насолод творчістю, спілкуванням, життям. Веселий портрет письменниці зберігає Харківський художній музей.
27 липня 1952 р. у Москві померла 78 річна правнука українського актора Михайла Щепкіна Тетяна Львівна Щепкіна-Куперник.
Залишити відповідь