– От ти кажеш, що сьогодні День народження наших капюр, що 2 вересня 1996 року замість купоно-карбованців запровадили гривні…
– Точніше, купюр, а не капюр, як Фенімор Купер, Алекс Купер. Від «купер», що французькою значить різати, обтинати.
– Хай буде гречка, тобто купюра… Ти кажеш, що Володимир почав першим карбувати гривні, тому він на одній гривні. А оцей бородатий на двох, теж гроші випускав? – На двох гривнях зображено князя Ярослава Мудрого. Він був другим сином князя Володимира I Святославича з династії Рюриковичів від полоцької княжни Рогнеди. У 1014 році у Новгороді, бажаючи стати незалежним, він перестав платити данину Києву і наказав викарбувати власну срібну монету. До речі слово «карб» – зарубка на пам’ять дало слова карбованець, карбувати. 26 листопада 1015 р. на Київський престол заступив Ярослав Мудрий. Він пробув 38 років на престолі, довше за усіх князів.
За правління князя Ярослава Мудрого була укладена «Руська правда» — перший письмовий звід права, в якому прописувалися права на власність та заходи в разі її порушення. Князь Ярослав Мудрий призначив (близько 1051 року) митрополитом київським слов’янина Іларіона, а не грека, як велося до того, що послабило візантійський вплив на Русі. Його називали тестем Європи через укладення низки династичних шлюбів.
Сам Ярослав взяв за дружину шведську принцесу Інгігерду,
сина Ізяслава одружив з донькою польського князя Мешка II,
сина Святослава — з дочкою німецького графа Леопольда фон Штаде.
Доньки князя Ярослава стали королевами
Франції (Анна),
Угорщини (Анастасія),
Норвегії та Данії (Єлизавета).
За польського короля Казимира вийшла заміж сестра Ярослава Доброніга. Ворожнеча між Руссю і Константинополем закінчилася миром, скріпленим шлюбом Всеволода Ярославовича та візантійської принцеси, батьками князя Володимира Мономаха.
– А чому на реверсі – Софія? – 1037 року князь Ярослав розбив печенігів під Києвом. Із цього часу вони не тільки не нападали на Русь, а й зникли з історичного обрію. На знак перемоги було постав Софійський собор. Наша найперша бібліотека була заснована Ярославом на території Софії. Є припущення, що книги не загинули, а зберігаються або в печерах, або у Межигір’ї. Цікаво, що реверси однієї та двох гривень пов’язані зі словом Херсонес.
– Ага, на одній гривні було зображено Херсонес. Це його на догоду Кремлю Тігіпка замінив на якісь дрова, а Володимиру домалював бороду опричника?
– Та, да… Прогнулися по повній. У 2004 році домалювали нашим князям бороди, хоч Михайло Брайчевський доводив, що в Римі, у храмі святого Петра Рівноапостольний князь Володимир Великий зображений тільки з вусами.
– Так ще козаки казали: «вуса – чоловіку честь, а борода – й у цапа єсть!».
– От за це Василь Лопата, художник – автор гривень, нові портрети князів називав «опричниками московського царя».
– А шапку та одяг Ярослава Мудрого тримають у Москві?
– А як пов’язані з Херсонесом дві гривні?
– А на двох – Софійський собор, у якому поховано 67-мирічного Ярослава з дружиною. Саркофаг Ярослава Мудрого зробили з білого мармуру, привезеного з Херсонесу.
– Ти диви дійсно пов’язано!
До речі, гроші з підписом Володимира Матвієнка на ринку найдорожчі. За купюру з його автографом, номіналом дві гривні треба віддати 100 гривень, за двадцять гривень, карбованих у 1992 році доведеться сплатити понад 200 «франків».
Залишити відповідь