10 лютого 1810 р. в Одесі відбулося урочисте відкриття Міського оперного театру (нині – Одеський Національний Академічний театр Опери та Балету). Цього дня російська група Порфирія Фортунатова поставила одноактну оперу Фреліха “Нове сімейство” та водевіль “Утішена вдова”. Пізніше господарем театру стала оперно-драматична трупа кріпаків князя Олександра Шаховського. Її змінила італійська опера.
Будівництво за проєктом французького архітектора Жан-Франсуа Тома де Томона з Петербургу тривало протягом 1804-1809 рр. Архітектор Франческо Фраполлі керував будівництвом. Одеський театр був першим оперним театром України. Це була білосніжна будова зразку античного храму, звернена фасадом до порту. Зал налічував 800 місць, але не зовсім звичних для нас: 17 лож розташовувалися на трьох ярусах, в партері було 44 крісла. 700 глядачів спостерігали за постановками, стоячи в партері.
Більш ніж через півстоліття будівлю знищила пожежа, але за ініціативи мера міста Маразлі звели новий театр. Будівля зведена 1887 року віденськими архітекторами Фердинандом Фельнером і Германом Гельмером («Бюро Фельнер & Гельмер») у стилі віденського бароко. Споруда поєднала в собі два стилі — бароко та рококо. Сьогодні Одеський національний академічний театр опери та балету — справжня гордість України, перлина портового міста. Журнал “Форбс” включив його в почесний список найбільш незвичайних пам’яток Східної Європи.
Худ. Карло Боссолі (1815-1884). Театр
Залишити відповідь