Оноре Вікторен Дом’є побачив світ 26 лютого 1808 р. у м. Марсель. Син скляра разом з родиною переїхав в Париж в 1816 році. Там отримав освіту у Ленуара, навчався літографії. Незабаром Дом’є виконував карикатури на замовлення газет.
У 1832 році художник повірив у свободу слова і замахнувся навіть на критику самого короля Луї Філіпа.
За літографію Оноре Дом’є: король Луї-Філіп І «загрібає все під себе» автор потрапив у буцегарню на шість місяців. У казематі Оноре Дом’є опинився разом із прославленим карикатуристом Шарлем Філіпоном. Вони виявилися однодумцями.
Після відсидки Шарль Філіпон видав перший примірник Le Charivari – наступника Le Caricature, редактором якого став Оноре де Бальзак, головним карикатуристом – Оноре Дом’є. Паризька правляча аристократія, політичне життя Франції стали улюбленими темами Дом’є. Так з’явилася карикатура майстра «Нарцис». Це не ілюстрація міфу про красеня, який умер, бо не міг відірвати очей від власного зображення. Якщо ви уважно придивитеся, то побачите у воді портрет французького політика Луї Жозефа Бюфе, патологічно самозакоханого у свою особу.
Однокамерники дійшли думки, що сонцесяйний король зовні схожий… на грушу. Згодом так і сталося: щоб не згадувати ім’я Луї-Філіппа, друкували зображення фрукту, і всі розуміли про що йдеться. Груша у карикатурах цього часопису одразу стала улюбленим персонажем. Впізнаваний образ підхопили інші художники і видання, опозиційни політики. Публікація рисунку з грушами, мала шалений резонанс, за словами Шарля Філіпона: “Те, що я планував, сталося. Люди, захоплені глузливим зображенням, простим за змістом та формою, почали наслідувати його повсюдно, знайшли спосіб, де намазати або вишкрябати грушу. Зображення цієї ГРУШІ, незабаром покрило усі стіни Парижа і поширилося по всій Франції!” Філіпона знову притягнули до суду, але він перетворив процес над собою на багатосерійне знущання над своїми переслідувачами.
10 лютого 1879 р. в регіоні Іль-де-Франс, Франція, помер 70-річний французький художник Оноре Дом’є, автор твору «Нарцис»; батько французької карикатури, на честь якого названий астероїд 12612.
Залишити відповідь