– Яка ж бо бурхлива нічка була! – обурюються Хомівна. – Чим тільки нелюди не гатили?
– Так, – сусідонько – і «Калібри», і «Шахеди», крилаті ракети авіаційного базування з літаків Ту-95 мс атакували Україну.
– І що ж ці песиголовці святкували? Вони ж завжди знаходять якийсь привід?
– Видно, що привід був. От тільки ми вже забули про нього, тому гади нагадували, що 29 серпня 1949 р. о 7:00 на полігоні в Семипалатинську (Казахстан) СРСР провів перше вдале випробування атомної бомби (автор проєкту Юлій Харитон) «РДС-1» (назва розшифровувалася як «реактивний двигун Сталіна») потужністю близько 22 кілотонн. З серпня 1945 р. США мали ядерну монополію, яку 29 серпня 1949 р. СРСР порушив. До 1951 року СРСР мав 29 атомних бомб, три з яких було виготовлено серійно.
– А нас заставляли співати «Хатят лі русскіє вайни?»
– Так, сусідонько. Не просто хочуть, кожного дня готуються до неї, не шкодуючи бюджетних коштів. Одним із свідків цього є місто Саров, Нижньогородської області. Багато хто чув про паломництво до монастиря Серафима Саровського. Містечко, що згадувалося з 1691 р, розташоване на місці колишнього Саровського монастиря, засноване у 1939 році, як Арзамас-16 (1939–1991), Кремльов (1991–1995). За рішенням Генерального Секретаря ЦК КПРС Йосипа Сталіна 9 квітня 1946 року було ухвалено рішення про розміщення державного об’єкта з розробки першої атомної бомби. 9 квітня 1946 року Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу про створення КБ-11 при Лабораторії № 2 АН СРСР. У 1946 р. на місці храма в Сарові побудували Конструкторське бюро № 11.
– Такої! Значить, їхнє гасло «Пірікуйом мічі на арала» мало продовження: а храм Серафима Саровського – на центр ядерних досліджень? – підстрибнула Хомівна.
– Так! Начальником КБ-11 був призначений Павло Михайлович Зернов. Головним конструктором був призначений Юлій Борисович Харитон, який пробув на цій посаді 46 років! Харитон, чиє родове коріння пов’язане з Україною. У місто звозили кращих фізиків – ядерників, працював тут Андрій Сахаров. У лютому 1947 р. ухвалою Ради Міністрів СРСР КБ-11 Саров віднесли до особливо режимних підприємств з перетворенням його території на закриту режимну зону, місто отримало статус закритого адміністративно-територіального утворення (ЗАТУ). Селище Сарова вилучили з адміністративного підпорядкування Мордовської АРСР, виключили з усіх облікових матеріалів, його не було на жодній карті, тільки загадкова назва Арзамас-16. Науково-дослідні лабораторії та конструкторські підрозділи КБ-11 почали діяти в Арзамасі-16 навесні 1947 року. Паралельно створювалися перші виробничі цехи дослідних заводів № 1 і № 2.
Сьогодні СарОв – закрите місто – Федеральний центр ядерних досліджень.
Залишити відповідь