– Лежу у позі зародку, дрімаю – тихо, як у вусі… І раптом кара господня – Хомівна.
– От читаю твою пошту. Пан Микола питає, чому ти не згадала братів Арцішевських у статті про українців у Південній Америці. Чому не віддала шани козакам?
– Сонечко, воно то так, тільки трохи не так… Дійсно, брати шляхетського польського роду Арцішевських гербу Правдич залишили свої імена в історії Південної Америки. В основному це старший брат Кшиштоф Арцішевський (Arcieszewski Kszysztaf). Народився він 9 грудня 1592 р. під Познанню. Батько – Еліяш, дідич Сьмігеля, мати – Гелена Закшевська. Оскільки деякі автори вказують, що місце народження Кшися Тернопільщина, а самого – запорозьким козаком, давайте думати! Бойове, гонорове дитя виховувалося справжнім поляком, відданим сином Речі Посполитої, але не католиком – аріянином, тобто переслідуваним церквою «братом польським», кальвіністом, який не зрікався віри. Кшись здобув прекрасну освіту: аріянська школа, університет Франкфурта на Одері (1616-1617). Потім служба при дворі польного гетьмана, князя Кшиштофа Радзівіла. Брав участь у війні в Лівонії (1621-1622). Та життя 30-річного парубка різко змінилося: Кшись із братом вбили юриста Ярузеля Бжезницького, який програв у суді справу їхнього батька, чим розорив родину. За допомогою князя Радзівіла Арцішевські втекли за кордон. Кшись опинився в Гаазі (Нідерланди), вивчав артилерію, військову інженерію, навігацію в Лейденській академії. З 1623 р. почав службу капітаном голландської армії. Боронив знамениту голландську фортецю Бреда, у 1629 р. здобував Ла-Рошель під прапорами кардинала Рішельє. Генерал та адмірал у 1637 р. став віце-губернатором голландської Бразилії та головнокомандувачем голландськими збройними силами. Командир голландських військ у Бразилії та Арґентині, засновник поселення, яке згодом розрослось у м. Ріо-де- Жанейро. У Бразилії служив і його брат Еліяш Арцішевський. Губернатор завойованих територій герцог Моріс Нассаусський був прихильним до «солдата удачі» Арцішевського. В Голландії на його честь випустили медаль, у м. Пернамбуку (нині Ресіфе) полководцю поставили пам’ятник. Але характер Кшиштофа і в Бразилії змусив його до нової карколомної зміни: він розсварився з губернатором Яном Маурісіо Нассау і подав у відставку. Від 1638 р. на запрошення короля Владислава IV Вази повернувся до Польщі, де був головнокомандувачем артилерії. Генерал Кшиштоф Арцішевський з ентузіазмом взявся до справ: домігся порядку та дисципліни у війську; відновив артилерію, фортифікаційні споруди, комунікації. Зміцнив замок у м. Збараж, в 1640-х рр. інженер-архітектор Кшиштоф Арцішевський побудував арсенал у Барі, перетворив фортецю на другу після Кам’янець-Подільського за розмірами і потужністю фортецю на Поділлі. Під час бойових дій 1649 р. біля м. Зборів пропонував дати бій, але влада пішла на мир. Арцишевський засмутився і подав у відставку. Останні шість років життя провів за написанням спогадів про життя серед індіанців і за поезією.
Кшиштоф Арцішевський прожив 63 роки, помер 7 квітня 1656 р. під Гданськом.
Для когось Арцішевський – герой, для нас – один із супротивників Богдана Хмельницького. Доля звела їх у Львові, в керівництві обороною якого брав участь Кшиштоф. Не маючи ні військової, ні матеріальної змоги утримувати місто, Арцішевський домовився з Хмельницьким про контрибуцію, облогу було знято, Львів зданий не був.
Залишити відповідь