28 червня 1914 р. у Сараєві (з 1945 р. – столиця Боснії та Герцеговини) боснійський студент, член терористичної організації «Молода Боснія» Гаврило Принцип вчинив замах на австрійського престолонаслідника Франца-Фердинанда та його дружину Софію. Ерцгерцог і Софія загинули. Сараєвське вбийство стало приводом для початку Першої світової війни – через 20 днів Австро-Угорщина оголосила війну Сербії, далі Німеччина – Росії.
За що? Франц Фердинанд, австрійський ерцгерцог, спадкоємець престолу Австро-Угорської монархії, племінник імператора Франца Йосифа I, який мав значний вплив на державні справи, керував збройними силами імперії, намагаючись зменшити вплив угорців, виступав за перетворення Австро-Угорщини на триєдину австро-угорсько-південнослов’янську державу (тріалізм).
Сараєвське вбивство стало приводом для початку Першої світової війни — за 20 днів Австро-Угорщина оголосила війну Сербії, далі Німеччина — Росії.
Розпалювали велику війну Франція та Російська імперія, хоча фінансували доволі своєрідно: Франція сплатила за себе і за того «парня» (той парінь – Ніколай-ІІ). Франція суттєво профінансувала царя. Крім того, французька скарбниця утримувала “бєлоє двіженіє”, згодом Франції зробила ставку на Польщу, власним коштом забезпечила польську армію: великий транспортний парк, навчання (офіцерський корпус наполовину складався з французьких старшин). Відомий факт, у поїзді французької місії (керівник делегації Антанти генерал Ю. Бартелемі) привезли зброю, що допомогла Польщі утримати Львів у лютому 1919 р. А Блакитна армія генерала Юзефа Галлера!
Рівно за п’ять років 28 червня 1919 р. у дзеркальній залі Версальського палацу на Паризькій мирній конференції був підписаний мирний договір, що символізував закінчення першої світової.
Це був крах п’яти імперій: Австро-Угорщини, Болгарського царства, Німеччини, Росії, Туреччини.
Німеччина втратила близько 14 відсотків території, всі заморські колонії. Німецька армія була сильно скорочена; озброєння, включаючи флот, у Німеччини конфісковували. Такі суворі умови договору стали підґрунтям для фашизму. Обурені загрозою економічного рабства, німці обрали націонал-фашизм і стали на шлях Другої світової.
Залишити відповідь