Сумно й невесело не тільки у сотника Забрьохи. Покращення цін на комірне та продукти озадачило моїх колежанок-пенсіонерок. Сонечко, весна, а вони понурі…
– От хоч ти скажи, чому так? Щойно стає інородним депутатом, долярами обкидається та за кордон вшивається: воно ж кілька громадянств має, тому й линяє… Невже серед народних обібранців люди перевелися? – дістає мене Хомівна.
– Ні, Хомівно, не переводяться Люди на нашій землі. Просто ми їх рідко згадуємо… Уяви собі осінь 1919 р., уряд УНР відступає, по вулицях вітер ганяє листя впереміжку з українськими гривнями, банки ж луснули. До міністра освіти Івана Огієнка проходить Директор банку і пропонує оплатити гонорари за лекції та публікації валютою. «Я – громадянин УНР і не маю права отримувати гонорари валютою, а не гривнею», – відповів Огієнко, один із тих, хто не накрався на УНР.
– Ти ба – Людина!
Не зріклися громадянства України директор Державного банку УНР Костянтин Клепачівський і його дружина Марія, онука історика Миколи Аркаса.
Громадянином УНР помер 70-річний письменник Панас Мирний.
У 1919 р. Василь Королів – Старий був відряджений із дипломатичною місією УНР до Праги, дружина відмовилася від’їздити. Так Василь Королів став розлученим емігрантом, але чехословацького громадянства не прийняв: до останнього дня залишався громадянином УНР. Чоловік Наталени Королеви.
Вірним громадянином УНР був генерал-полковник Сергій Дельвіг, барон Сергій Дельвіг – онук автора слів романсу «Соловей».
Не прийняв чужого громадянства генерал Петро Дяченко.
Вірним громадянином УНР був Іван Фещенко-Чопівський — учений-металург, міністр Центральної Ради та Директорії. Професор емігрував до Польщі, але українського громадянства не зрікся. «Визволителі» «старого петлюрівця» вивезли до Києва, де військовий трибунал засудив науковця на 10 років таборів. У таборі смерті Абезь 68-річний Іван Фещенко-Чопівський помер від голоду.
Київ, Лук’янівська в’язниця, 1948 рік. Офіцер із гарним українським прізвищем на «-ко» продовжував нічний допит:
Какими языками владеете?
У відповідь лунає більше десяти європейських мов.
На каком языке будете говорить?
Я – громадянин УНР, буду відповідати українською.
Півроку допитували аристократа Вільгельма фон Габсбурга –Льотрінгена, «українського буржуазного націоналіста» Василя Вишиваного, який не був українцем, не міг бути буржуа та націоналістом… Він відмовився видавати прізвища своїх друзів та вигадувати наклепи на соратників по еміграції.
О 3-й годині ночі 18 серпня 1948 року у лікарні №1 м. Києва (Лук’янівської тюрми) серце громадянина УНР Василя Вишиваного зупинилося.
– Бач, Люди ж у нас були, але загули…
Залишити відповідь