Перша в царській Росії жінка – палеонтолог Марія Гортинська (Павлова) народилася 27 червня 1854 року в Козельці. Її батько Василь Гортинський – земський лікар, випускник Московського університету. У 16 років Марія закінчила Київський інститут шляхетних дівчат, невдовзі вийшла заміж за Миколу Ілліча-Шишацького, який невдовзі помер від тифу. Аби не впасти у нерви, не гризтися сумом, юна вдова намагалася більше читати, займалася самоосвітою (біологією), малюванням. Зрештою, Марія поїхала до Парижа, де слухала лекції в Сорбонні, відомого вченого палеонтолога Альберта Годрі та в Музеї природничої історії. Двадцятирічна пані готувалася до випускних іспитів у Сорбонні, і уривала час аби трохи помалювати з натури. Одного разу біля неї зупинився молодий колега-художник: він захопився пейзажем – і заспівав. Прекрасний голос був таким професійним, що вона подумала: «співак-художник?». Звісно молоді люди познайомилися. Це був магістр геології Олексій Павлов, який приїхав у наукове відрядження з Москви. Нарешті іспити успішно складено і Марія повернулася в Чернігів, описувала копитних, хобітних. Саме в той час в Україні було віднайдено рештки мамонтів і вчена досліджувала …викопних слонів на території Російської імперії. Тривало листування з Олексієм і 26 травня 1886 р. 22-річна Марія зважилася на друге заміжжя. Вона переїхала жити до чоловіка в Москву. Разом вони створили геологічний музей із великим палеонтологічним відділом при Московському університеті. Працю подружжя Павлових французьке геологічне товариство відзначило найвищою нагородою — золотою медаллю імені Годрі (1926).
У 1887 р. вийшла її перша наукова робота. Знання іноземних мов спонукали до перекладу популярних праць «Вимерлі чудиська» Гетчинсона (1899) і «Корні тваринного царства» Неймайра (1897). А 1910 року вийшла її унікальна праця про Новосибірські острови, Бессарабію і 1916 року отримала звання доктора наук (зоології).
У 1919 р. Марія стала першою жінкою-професором, очолювала кафедру палеонтології в Московському університеті. На цій посаді пропрацювала до 1930 року. Прекрасний лектор опублікувала двотомний курс «Палеозоологія».
Талановита у всьому Марія Павлова – автор численних пейзажів, натюрмортів.
Померла Марія Василівна 23 грудня 1938 року.