Любили козаки подавати звукові сигнали, наслідуючи звуки птахів і тварин. Навіть до нас дійшло: «Пугу-пугу, козак з Лугу!». Майже сто років, як сконав Великий Луг, а січовий пароль живе. Від мудрого «гу» сови утворилися козацькі прізвища Гук і однокореневі слова:
укр. гук, гука́ти,
білор. гук, гу́каць,
болг. гу́кам «воркую»,
сербохорв. гу̑к «тупкотіння», гу́кати,
словенск. gûkati,
чеськ. houkati «кликати, кричати».
давн.-інд. ghūkas «сова».
22 січня 1952 р. в польському місті Гданську народився австрійський хірург-трансплантолог із козацьким прізвищем Ігор Гук.
Першим у світі здійснив пересадку трупної нирки хворій і відкрив добу трансплантології Юрій Вороний. У клініці Віденського університету такі операції практикували з 1964-го, першу нирку Ігор Гук пересадив у 1981 році.
Звісно, його українське коріння — у Галичині: дідусь і бабуся зі Львова, тато живе в Перемишлі. Мама, батько, дядько – бійці УПА. «Українську мову я маленьким хлопчиком чув від бабусі. Швидко вивчив», – згадував Ігор. Бабуся 1968 року повернулася з ГУЛАГу.
Коли Ігорю Гуку було тринадцять, його мама важко хворіла, він зарікся: «Як Господь дозволить тобі жити, я буду священиком; якщо – ні – буду медиком».
В юності Ігор писав вірші, але відколи поїхав до університету, перестав.
Ігор Іванович Гук закінчив медичний факультет Ґданського університету (1975), спеціалізувався з хірургії і трансплантології в університетах Відня, Гайдельберга, Г’юстона, Кембріджа, Чикаґо, Аспена (1978-82). З 1976 р. працює у Хірургічній клініці Віденського університету (з 1997 — професор) та у Віденській хірургічній школі. Громадянин Польщі й Австрії вивчає проблеми діагностики та оперативного лікування аневризм аорти, питання кардіохірургії і трансплантології, патофізіологічні аспекти ішемії м’язів, вплив оксиду азоту на судинну стінку, реперфузійні пошкодження органів. Здійснив понад 1000 пересаджень нирок і печінки.
Професор Гук – Президент українського лікарського товариства в Австрії. Він створив спеціальну програму навчання кращих українських хірургів на базі клініки Віденського університету, підтриману австрійським урядом. Завдяки Гуку сотні молодих науковців з України пройшли стажування в університетах і наукових інститутах Австрії. У цій же клініці Ігор Гук оперував важкохворих з України, врятувавши їм життя. У 2015 р. професор успішно провів операцію патріарху Філарету.
Щонеділі професор Гук приходить до української церкви Святої Варвари у Відні. У віденській квартирі професора шафи заповнені українськими книжками: історія, філософія, останні літературні новинки, привезені з Києва. Ігор Гук дуже любить поезії Івана Франка та Ліни Костенко. Біля рояля — платівки творів Чайковського, Стравінського, української музичної класики.
На видному місці — бюст Гоголя, у творчість якого Ігор Гук закоханий. Коли Ігор Гук приїздить до Рима, відвідує кав’ярню «Ель Греко», де Микола Гоголь писав «Мертві душі». «Сідаю перед його портретом, і ми балакаємо. Тоді всі його історії ніби оживають, всі герої проходять перед моїми очима, і я переймаюсь їх болями і радощами». Якось під час перебування Ігоря Гука в Україні висока посадова особа пообіцяла виконати будь-яке його бажання. «Побувати в хатині Гоголя», — не задумуючись, зажадав він. І це здійснилося!
Отакі вони, наші січовики… «Гей, гук, мати, гук, де козаки йдуть…»
за матеріалами Інтернет видань
Залишити відповідь