UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Дани́ло Братко́вський

Дани́ло Братко́вський

26 листопада 1702 року на площу Ринок у Луцьку жовніри зганяли народ. Враз натовп заціпенів: на поміст гордо і спокійно вийшов поет Дани́ло Братко́вський. Він за вироком польського військового суду «посеред ринку луцького, через ката за сім разів модерського зістав стятий» — йому відітнули руки, ноги, потім голову й перерубали тулуб: так загинув видатний український поет, громадський діяч, борець за соціальне і національне визволення свого поневоленого народу. У “Пом’янику” Луцького Хрестовоздвиженського братства з цього приводу зберігся запис: “невинно от Ляхов страц. Р.1702”.
Данило Братковський – волинський шляхтич, високо освічена людина. Після закінчення Києво-Братської колегії (вчився разом з Семеном Гурком із Борзни, котрий увійшов у історію як Семен Палій), продовжив навчання в Італії.
Харизматичний лідер, поет Братковський у 1697 р. на позичені гроші видав у Кракові в найпрестижнішому видавництві Франтішка Цезарія — молодшого велику збірку (525 віршів) польськомовних сатиричних поезій під назвою «Світ, розглянутий по частинах» дуже великим як на ті часи накладом — 4100 примірників. Викупити його не вдалося, але книжку помітили: помітили і не простили, адже поет викривав Польщу, яка слухала дзвін грошей, а не стогін убогих.
Книга з’явилася в бібліотеках навчальних закладів, вірші-фрашки з неї поширювали у рукописах. Три примірники цього твору до нашого часу збереглися у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Тільки в наш час у Луцьку вона вперше була перевидана з паралельним перекладом українською. Братковський обстоював права українців на шляхетських соймиках Київщини та Волині.
Данило Братковський змінив перо на шаблю: підтримував зв’язки з І.Мазепою, кілька разів бачився з гетьманом. Зрештою, людина дії, Братковський став учасником антипольського повстання під проводом Семена Палія; готував повстання селян на Волині, але був затриманий загоном Ледоховського, коли віз козацькі листи та прокламації.
У рідному Луцьку, у в’язниці його піддали лютим тортурам; не дозволили зустрічі з дружиною та дітьми.
Михайло Старицький вивів Братковського головним героєм драми «Остання ніч» (образ Степана), музику до неї написав Микола Лисенко.
Гей, світе, світе! Усе ти умієш!
Наївся, напився, мов вітер шалієш.
Шумиш, деркочеш і все розкидаєш,
А хто годує, того зневажаєш.
Хоч світу будеш найбільший любитель
Для тебе завжди знайдеться ганитель!
(Дани́ло Братковський)
У 1867 р. Володимир Антонович опублікував у журналі «Киевлянин» «Даниил Братковский, исторический очерк начала семнадцатого века».
У 1909 р В’ячеслав Липинський надрукував нарис «Даніель Братковський», а його друг Василь Доманицький опублікував українською мовою деякі вірші Д.Братковського та коротку розповідь поета.
У 1985 р. з’явилася розвідка Валерія Шевчука «Діамант у попелі — про Данила Братковського як поета і людину».

Лис 26, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Іван Нечуй-ЛевицькийСтаниця Полтавська
You Might Also Like
 
Оце так кум!
 
Щербаківські
Comments: 1
  1. Віктор Березяк
    3 years ago

    Хоча коріння багатьох шляхтичів Київщини, Поділля, Брацлавщини 15-16 ст. виводять із Волині, все ж вже в кінці 17 ст. – на початку 18 ст. таке певність їх ототожнення зникає. Так рід Братківських (Братковських) дуже був рясним на Брацлавщині і згадується ще в середині 16 століття (1545 р.) серед “давніх земян” Брацлавських: Слупиць, Клещівських, Скіндерів, Оратовських, Русановських, Мормулів, Бушинських, … Видається, що Данило Братковський походив саме з брацлавської гілки роду Братковських. Пані, Ганно, не акцентую на довершеності цієї думки, а лише подаю її на розгляд дослідників-істориків та краєзнавців. Матеріал цікавий. Дякую Вам, за Вашу титанічну, щоденну просвітницьку працю. З повагою до Вас. Віктор Березяк

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image8 years ago Видатні люди2,225
Недавні записи
  • Марія де Тессейр-Донець
  • Звільнення полонених
  • Василь Чаговець
  • Георгій Челпанов
  • Чому Ленін?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжяхудожниккозацтвоживописецьчервоний терорперекладачТарас ШевченкокозакидисидентгетьманкомпозиторграфікісторикОУНпейзажистбієналеХарківакторБогдан Хмельницькийскульпторкороль ФранціїжурналісткамитрополитМосковіяКапністкраєзнавецьІван АйвазовськийілюстраторлікарграфікабойчукістпортретистСергій КорольовОлексій ПеровськийконцтабірІван СошенкоІван ФранкохудожницяШевченкокінорежисерОсип КуриласЯрослав Мудрийбойчукісти
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко
  • Ганна Черкаська до Фатальна Марія

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok