– І чому ж то я про французький легіон тобі торочила? Не знаєш?
– Думаю тому, що слова однокореневі, походять з латини legio, від lego — «збираю», «набираю».
– Так от звідки гра «Лего»!
– Так, звідси «легіон», «легіонер». Вони прийшли зі Стародавнього Риму. Легіон – відбірне військо в Давньому Римі, підрозділом легіону була когорта. У Європі з ХVІІ століття легіонами називали формування з добровольців.
Французький іноземний легіон створив 9 березня 1831 король Луї Філіпп I. Спочатку в ньому служили іноземці та особи, які мали проблеми з законом, злочинці. Вступаючи до легіону, доброволець здавав свій паспорт і міг обирати будь-яке ім’я. Легіонери сьогодні отримують зарплатню тисячу євро, житло, продовольче постачання. При виході з Легіону особі надають дозвіл на проживання та можливість зміни двох літер зі свого прізвища. 5 листопада 1854 легіон взяв участь в Інкерманській битві (Кримська війна).
Легіонери бурхливо вітаються 14 липня під час військового параду на Єлисейських полях. Солдати у білих одностроях, які марширують у супроводі власного духового оркестру. Вони крокують повільніше, ніж інші армійські підрозділи. Темп армійців 120 кроків за хвилину, у легіонерів – лише 88. Чому? Вони дислокуються в африканських районах, де піщані ґрунти ускладнюють швидкий марш. Проходячи перед урядовою трибуною, легіонери не перешиковуються в колону по двоє, бо Легіон — «єдиний і неподільний».
– А при чому тут українці?
– Немало українців було кавалерійському полку Легіону, створеному у 1921 році на основі кавалерії розбитої армії Врангеля. Серед них був генерал Борис Хрещатицький.
– Хто такий? Чому не знаю?
– Козак, генерал-лейтенант Російської армії (1919), Георгіївський кавалер (1919), отаман Далекосхідного українського війська Зеленого Клину (1918−1923). В іноземному легіоні французької армії служив із 1924 р. Кавалер ордена «Почесного легіону» (Франція). Честь і вірність українець проявив у 1940-му році, коли Францію окупувала Німеччина. 11 липня 1940 р. Борис Хрещатицький разом зі своїм ескадроном переправився в Туніс, де незабаром помер.
– Був у французькому легіоні вбивця Симона Петлюри Самуїл Шварцбард (родом із України). Був і ніжний друг Макса Горького – Пєшков Зіновій Олексійович, фр. Zinovi Pechkoff — корпусний генерал французької армії, та дипломат. Старший брат Я. М. Свердлова і хрещеник Максима Горького. Зіновій Пєшков володів сімома іноземними мовами, в тому числі арабською, китайською і японською.
– Во, про те, що жовтим цвіте, а блакитним пахне! Чи правда, що «Блакитний легіон» створив Франко із збоченців і послав Гітлеру на Сталінградський фронт із милим питанням: «Прислати ще?»
– Чула таку байку. Знаю достеменно, що з 1920-го року існує Іспанський іноземний легіон. Бойовий клич легіону «Слава смерті!». Це мотто з вислову генерала Хосе Міль’яна Астрая — «Viva la muerte, y muera la inteligencia!» (Слава смерті, і смерть глузду!).
– Був у Іспанії німецький авіа Легіон Кондора. Саме вони здійснили 26 квітня 1937 року бомбардування міста Ґерніка. Ця трагедія надихнула Пабло Пікассо на створення відомої картини «Ґерніка».
– Як казала одна дєвачька: «У мене є мрія…» От би з наших верховних лідарів утворити легіон і послати проти терористів! Може, щось би змінилося?
Залишити відповідь