Стоять каштанів свічі,
Як члени чоловічі,
Напружаться на вітрі —
І бризне ніжний цвіт.
Ніна Гнатюк
Давним давно, коли ще боги пішкували землею, з’явилося це дерево. У ті часи питаннями кохання відав син Венери – Амур. Оскільки у синочка була робота нічного снайпера, Венера вирішила допомогти. Ні, вона не винайшла прилад нічного бачення, а висіяла дерева каштанів. І не простих, а чарівних – їхні свічки освітлювали шлях закоханим мішеням.
Інший міф розповідає, що ласолюбному Юпітерові сподобалася німфа Нея. Красуня ж обрала добровільну смерть, аби не потрапити до рук осоружного. От і перетворив розлючений бог німфу на дерево з… колючими плодами, яке отримало назву castanea (casta – незайманий і Nea – ім’я німфи), нім. Kastanie, польськ. kasztan, чес. kаštаn. Це не про касту недоторканних в Україні!
Мешканці містечка Кастана, що у Греції, переконані: назву дереву (давньогрецькою κάστανον) дали «кастанські їстівні горіхи», якими торгували у ятках.
А музичний інструмент, схожий на плоди каштана, іспанці назвали кастаньєта саstаñеtа, (каштанчик, маленький каштан), нім. Kastagnette, франц. castagnette. www.youtube.com/watch?v=ZwocLHSGab4
Не одну сотню літ ростуть каштани в Україні. Наш гіркокаштан має лист, схожий на копито коня, тому називається кінським.
Найстаріший каштан росте в Києві на вул. Китаївській, 15/8, біля Троїцької церкви. Це каштан Петра Могили віком 300 років, обхват ствола 4, 15 м. З 1837-го року генерал-губернатором Києва був Дмитро Бібіков. Кажуть, у 1842 р. він привіз із Балкан саджанці каштана. За його наказом було розбите Бульварне шосе або Бібіківський бульвар (нинішній бульвар Шевченка).
– Нащо такий широкий? – не розуміли кияни.
– Щоб барикад не будували, – відповів генерал.
Напередодні приїзду до Києва царя Миколи I, який опікувався Університетом Святого Володимира (сьогодні – Київський Національний Університет ім. Т.Шевченка), бульвар був засаджений грецьким екзотом. Миколі I, який проїжджав Бульварним шосе зі свитою, насадження не сподобалися: імператор забажав, щоб честь йому віддавали по-гусарськи стрункі пірамідальні тополі. За ніч усі каштани викорчували, на їх місці посадили тополі. Проте, кияни не дали загинути викинутим деревам і посадили їх у своїх дворах. Згодом винороби та броварі почали висаджувати каштани над винними та пивними льохами.
Каштани діаметром 2 м ростуть в парку ХVIII Гоща (30 км від Рівного). Заповідна 300-метрова алея із 60 каштанів, яким понад 100 літ, знаходиться в Запорізькій області поблизу Вільнянська, Петровський ліс. Найстаріший каштан Запоріжжя росте поблизу редакції газети «Запорізька Січ».
Гадаю, що тільки така каста незайманих має право на існування в Україні.
Залишити відповідь