UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Іван Пилипів і Василь Єлиняк

Іван Пилипів і Василь Єлиняк

– Сидю собі та гадаю. Ото буде свято, коли всі українці з діаспори додому позлітаються! – мріє моя Хомівна.
– Ой, подруженько, не скоро то буде. Згадай собі. Чому тікали українці з України?
– Як це чому? Роботи не було!
– А сьогодні що – є? Ми ж не живемо, а виживаємо (животіємо).
– Таки так: немає життя… Свавілля чиновників заїдало…
– А сьогодні що, чиновники виховалися?
– Та й не кажи!
– Гнули в баранячий ріг національне безправ’я та безнадія.
– Вони й сьогодні нас гнуть.
– Так починалася трудова еміграція до Бразилії, Канади. Візьми за приклад двох друзів, які стали першими офіційними переселенцями – Іван Пилипів та Василь Єлиняк. Жили вони у невеличкому селі Небилів на Івано-Франківщині. Змалечку не жили, а виживали, тяжко працювали, кожну копійку рахували. У 23 роки Василь одружився з Анною Ржко. Щоб утримати родину, водив плоти вниз по річці Лімниця. Зрештою, домовилися друзі тікати до Канади, щоб хоч діти життя побачили. Склали заощадження, продали, що могли – і гайда: Стрий, Перемишль, Краків, Освенцим, Берлін, Гамбург. 22 дні подорожі до Канади – і 7 вересня 1891 року Іван Пилипів та Василь Єлиняк пароплавом «Орегон» прибули в порт Монреалю. Ця дата вважається офіційним початком масової української еміграції до Канади.
– А що до того українців у Канаді не було?
– Чому ні? От карта Канади 1875 року, бачиш «українська» назва поселення Хортиця (Chortitz), провінція Манітоба. Її дали німці-емігранти з Запоріжжя.
– Наші галичани довгенько блукали: Квебек, Вінніпег, праця на громаду менонітів у Гретні, Манітоба. Нарешті оселилися у провінції Альберта. Заплатили Іван Пилипів і Василь Єлиняк по 10 доларів і отримали по 160 акрів землі. Жили у бурдеях, козаки називали такі напівземлянки бордюрами; їх виривали (долівку та пів стіни) у землі, далі виводили стіни з глини, дерева, соломи, навозу. Холодно було у хатинах довгою морозною зимою. Корчували ліси, вергали каміння. З тих часів слово «корчі» міцно сидить у англомовних українців. Нашкріб Іван грошенят і поїхав на батьківщину. Почав агітувати сусідів поїхати до Канади. Та добрі справи завжди караються: Івану присудили місяць тюрми за те, що він начебто намовляв людей до виїзду і видурював завдаток. І через вікно буцегарні він кричав: «Кидайте гори і доли та їдьте в Канаду!» Повернувся Іван Пилипів, одружився, пішли діти – четверо. Мав двоповерховий будинок, п’ять ферм, 15 земельних ділянок під забудову у Вінніпезі, наймані робітники доглядали господарство. Найстарший син Василь мав п’ять ферм, Микола працював у місті робітником, чоловік доньки Анни трудився на фабриці, найменший син був хворим і перебував у притулку.
Іван Пилипів прожив 77 років і помер у 1936 році на весіллі (випав із вікна). Василь Єлиняк пережив свого колишнього компаньйона на 20 років.
Два роки Василь Єлиняк збирав гроші, щоб поїхати в Небилів за своєю сім’єю. У Калуші отримав загальногромадянський паспорт і разом із шістьма сім’ями земляків повернувся на нову батьківщину на пароплаві. Василь Єлиняк заснував містечко Една-Стар (згодом Чіпман, Альберта), став успішним фермером. 3 січня 1947 р. у Верховному суді Канади в Оттаві отримав від Уряду почесне громадянство Канади. У місцевості Чіпмені, де він похований (помер у 1956 році), йому споруджено пам’ятник. Василь прожив дев’яносто вісім років і залишив по собі на канадійській землі семеро дітей, п’ятдесят одного онука та шістдесят двох правнуків.
Сьоме покоління піонерів Канади живе нині.
Праправнучка Василя Єлиняка – американська акторка. Еріка Мая Єленяк (англ. Erika Maya Eleniak). Вона народилася 29 вересня 1969 р. в місті Глендейл, в штаті Каліфорнія. Дівчинка дебютувала дванадцятирічною у фільмі Стівена Спілберга «E.T.» («Іншопланетянин»), у невеликій ролі «останнього» плану. Потім була ера телебачення. Еріка знімалась в телефільмах, виконувала епізодичні ролі в телесеріалах, протягом року знімалась в серіалі «Проблеми Чарльза».
У 1989 році Еріка стала дівчиною місяця журналу «Playboy».
Три роки вона виконувала одну з головних ролей у телесеріалі «Рятівники Малібу». Грала роль Клер Петерсон у серіалі C.S.I.: Місце злочину Маямі
Нарешті Еріка покинула серіали, подалася в кіно. Грала разом зі Стівеном Сігалом у фільмі «В облозі». Працювала в бойовику «Проект ‘Пандора’» (1998).
У 1998 році Еріка вийшла заміж за актора Філіппа Гоглія, шлюб із яким тривав до 1999 року.
У 2005 році Еріка вдруге вийшла заміж — за Роча Дейгла, з яким виховує доньку Індіану (2006 р.н.).
– Не побачу я свята єднання, бо треба бути бездаховим крейзі, аби переїхати в Україну.

Лип 21, 2017Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Ілля ШульгаПразька весна
You Might Also Like
 
Франческо Петрарка
 
«Макдональд»

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди3,714
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.