15 лютого 1564 р. у місті Піза, неподалік від Флоренції народився Галіле́о ді Вінче́нцо Бонаю́ті де Галіле́й (італ. Galileo di Vincenzo Bonaiuti de ‘Galilei) – італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, поет і літературний критик,
Його прямі предки були членами правлячої ради Флорентійської республіки, прапрадід Галілея (теж Галілео), був відомим лікарем, головою республіки. Батько – музикант Вінченцо Галілей.
Галілей удосконалив мікроскоп, конструкцію телескопа. У 1624–1625 рр. з Галілео познайомився польський король Владислав IV Ваза, під час експедиції Західною Європою. Король закупив у вченого підзорні труби, оптичні та технічні пристрої. Їх війська Владислава IV використовували у 1633 р. під час облоги Смоленська. Пізніше король листувався з ученим.
Галілей вивчав нічне небо за допомогою телескопа. Він першим розглянув на Місяці гори за допомогою власної моделі телескопа; побачив, що Чумацький шлях складається з окремих зірок. Галілей зробив відкриття чотирьох супутників у Юпітері, які отримали назву «Медічійські зірки» на честь синів покровителя Галілео – Фердінанда Медічі. Галілей першим опублікував наукове відкриття про небесні тіла, але воно вважалося настільки вражаючим, що люди не вірили вченому.
За свої дослідження вчений піддавався численним гонінням з боку церкви, дійшло до того, що під кінець життя йому було заборонено залишати стіни будинку і тим більше поширювати чутки про те, що Земля все-таки рухається. Галілею погрожували тортурами під час процесу 1633 році у випадку, якщо він не зречеться свого «єретичного» погляду, що Земля рухається навколо Сонця. Хоч учений зрікся свого вчення, переслідування церквою не припинилися.
8 січня 1642 р. 77-річний видатний фізик і астроном помер, але сам папа заборонив ховати вченого в сімейному склепі у Флоренції. Галілея поховали без пам’ятника і без похоронної церемонії в Арчетрі.
З 1979 до 1981 р з ініціативи Римського Папи Івана Павла II працювала комісія з реабілітації Галілео Галілея.
24 вересня 1989 р. Папа Іван Павло ІІ привселюдно визнав, що Галілео Галілей мав рацію. (“Вона обертається !”), вибачився перед Галілео Галілеєм і повернув йому «право бути законним сином церкви». Так Ватикан реабілітував Галілео Галілея і його твердження, що Земля обертається навколо Сонця.
Статуя Галілео перед Уффіці, Флоренція, скульптор Котоді (1839)
«Неправда, будто вам нужны герои,
Вы травите живых, вам нужен труп». –
написав київський школяр Леонід Кисельов у творі «Монолог Галілея»
А все таки Земля стоит на месте!
На трех китах, киты на черепахе,
А черепаха… Эта черепаха
На ваших спинах, олухи, стоит.
Неправда, будто вам нужны герои,
Вы травите живых, вам нужен труп.
Огромною и жадною толпою
Вы побежите к моему костру.
Вы будете скрывать свое веселье,
Стонать в тавернах: Галилей сожжен!
И распаляясь увиденным, в постели
С особенным усильем тискать жен.
Но этого не будет, я умней,
Вам не увидеть моего сожженья.
Кричите, что продался Галилей.
Есть вещи поважнее ваших денег.
Я буду жить! Наперекор всему!
Смотреть на солнце, улыбаться детям,
Подмигивать портрету своему
И слушать птичье пенье на рассвете.
Как это важно — чувствовать и знать,
Что луг (могу лицом зарыться в травы),
Цветок (могу его поцеловать).
Есть вещи поважнее вашей правды.
Залишити відповідь