UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Едвард Дмитрик із Голлівуду

Едвард Дмитрик із Голлівуду

10117_1249791157214 вересня 1908 в Гранд-Форкс (Британська Колумбія, Канада), народився син бідних емігрантів з України (село Буряківка на Тернопільщині), класик Голлівуду Едуард Дмитрик (Edward Dmytryk, 1908-1999), американський кінорежисер українського походження, один із авторів чорного (noir) film. Володар премії “Оскар” (1954) за кращий сюжет до фільму “Зламаний спис”.
Коли Еду було два роки, родина повернулася до Буряківки, тому першою мовою малого була українська, але перша світова змусила повернутися до США. Мати рано померла, після її смерті, батько Михайло Дмитрик одружився вдруге. Ед не знайшов спільної мови з батьками і з чотирнадцяти років почав заробляти на життя продажем газет на вулицях, посильним хлопцем на кіностудії «Парамаунт».
Упродовж 16 років він працював на фабриці мрій: освітлювачем, редактором, монтажером, оператором, помічником режисера, вивчив процес створення фільмів. Навчався в Каліфорнійському інституті технології.
У 1935 р. режисер зняв свою першу кінострічку — фільм «Яструб». За наступні 8 років – 23 фільми.
У 1939 р. 31 – річний Дмитрик отримав американське громадянство. За часів війни Ед став комуністом, зняв антинацистський фільм «Діти Гітлера» (1943). Першою відомою роботою Дмитрика в стилі «фільм-нуар» була стрічка «Вбивство, моя люба» (Murder My Sweet, 1944) за детективним романом Раймонда Чендлера «Прощай, кохана» (Farewell, My Lovely). Роль «громили з видом кримінальника» на прізвисько Лось Маллой, який просить детектива Філіпа Марлоу розшукати його кохану дівчину, виконав актор українського походження Майк Мазурки.
Після ІІ-ї Світової війни режисер разом із багатьма колегами по Голлівуду потрапив під процес перевірки на лояльність до політики США. У 1947 р. в розпал кампанії Маккарті, Едварда Дмитрика звинуватили у співпраці з комуністами. Його судили разом з дев’ятьма кінематографістами. До історії вони увійшли під назвою «Голлівудська десятка». На початках процесу Едвард Дмитрик відмовився називати прізвища тих, хто, на його погляд, також співчував комуністам.
20632069
Еда звинуватили в тому, що його фільм «Перехресний вогонь» «надихала ворожа ідеологія і підриває основи американської моралі», позбавили права працювати за фахом і відправили за ґрати. Після тюрми Дмитрика звільнили зі студії, а виплатити зарплату забули. Все це привело до непорозумінь та розлучення з дружиною. Режисер переїхав до Великої Британії, де скоро поставив фільм «Даждь нам днесь» – про важку долю іммігрантів у США.
Час візи сплив – Дмитрик відмовився від свого комуністичного минулого, назвав комісії Маккарті 26 прізвищ і ціною зради отримав роботу в Америці.
З 1948 року і до самої своєї смерті він був одружений з актрисою Джин Портер.

kinopoisk.ru

kinopoisk.ru

Його стрічка «Зламаний спис» здобула «золоту статуетку» за сценарій. Свій останній фільм Дмитрик зняв 1979 року. Наступні п’ять років свого життя він вів курси кіно та режисури в Техаському університеті та університеті Південної Каліфорнії, читав лекції в різних коледжах. Видав кілька підручників із кінорежисури.
Едвард Дмитрик не забував про своє українське коріння. 1997 року він мав приїхати до Києва на запрошення фестивалю «Молодість», щоб особисто представити ретроспективу своїх фільмів. Але за станом здоров’я не зміг відвідати історичної батьківщини. Отримав Почесний приз за видатний внесок у світове мистецтво.
Режисер Едвард Дмитрик помер 1 липня 1999 у віці 90 років в Енсіно, штат Каліфорнія і був похований у меморіальному парку Forest Lawn в Голлівуді. edward_dmytryk_motion_pictures

Вер 4, 2016Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Василь Стус. ЮністьЮрій Литвин
You Might Also Like
 
Всеукраїнський дядя Толя
 
Моральний авторитет України Володимир Науменко
Comments: 1
  1. Michael Dmytryk
    6 years ago

    Імя Едварда Дмитрика продовжує жити і в моєму синові – Едвард Михайлович Дмитрик, якого я назвав на честь нашого відомого родича кінорежисера Едварда М. Дмитрика.

    ReplyCancel

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image6 years ago 1 Comment Видатні люди1,523
Недавні записи
  • Культурне перемир’я?
  • Тарас Шевченко, як символ спротиву та боротьби
  • Ой під вишнею
  • Полянівський мир
  • Арго? Феня!
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьТарас ШевченкогетьманХарківБогдан ХмельницькийКапністскульпторСергій КорольовакторІван АйвазовськийперекладачІван КотляревськийголодоморОлег ОльжичІван ФранкоОлександр РубецьОлексій ПеровськийВійсько ЗапорозькеАполлон СкальковськийПавло ПолуботокЛенінкомпозиторІван БогунКирил РозумовськийВовкІван ШишкінЛевко РевуцькийМихайло ЇжакевичРомоданБахматський шляхОлександр КістяківськийОлександра БілозерськалікартерапевтПетро Конашевич-СагайдачнийГригорій ТарновськийЮрій ШухевичРомоданівський шляхОлександр Бородін
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Міжнародна відзнака від Всеукраїнського фонду імені Тараса Шевченка.
  • Сергій до Міжнародна відзнака від Всеукраїнського фонду імені Тараса Шевченка.
  • Ганна Черкаська до Богдан-Ігор Антонич
  • Nadiya до Богдан-Ігор Антонич
  • Ганна Черкаська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.