UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Енциклопедист із феноменальною пам’яттю

Енциклопедист із феноменальною пам’яттю. Василь Барладяну-Бирладник.

23 серпня 1942 р. в Молдові, над Дністром, в українському селі Шибка Григоріопільського району (на території Румунії) народився Василь Барладяну-Бирладник. Коли Василю було 2,5 роки, сталіністи викрали батька за те, що той був сином ґенерал-хорунжого Армії УНР Андрія Гулого-Гуленка. Невдовзі — Володимир Барладяну загинув на уранових рудниках у Монголії.
У 1964 р. В. Барладяну закінчив Одеську школу військових кореспондентів, 1970 — факультет російської філології Одеського університету. Як історик мистецтв, у 1966-69 рр. практикував у музеях Москви, Ленінграда, Західної України, в Празькій національній галереї. 1971-72 — вивчав румуністику та болгаристику на історико-філологічному факультеті Бухарестського та Софійського університетів.
В. Барладяну опрацював колосальну кількість літератури, мав феноменальну пам’ять, здобув енциклопедичні знання. У 1969–1974 рр. завідував кабінетом мистецтвознавства в Одеському державному університеті, викладав історію світового й українського мистецтв.
Вірші російською мовою В. Барладяну публікував з 1960, але з 1965 тільки українською (перша збірка «Ший, дружино, швидше прапор»). Там трактувалося популярне гасло «Україна з Росією навіки разом!»
Ні! Не навіки. Ти мені чужа!
Від тебе натерпілась я багато…
Сини мої з тобою на ножах –
Твоїй нозі не місце в нашій хаті…
Іди від нас! Добром кажу: «Іди!
І весь мій рід полегшено зітхне,
засіє житом неозоре поле… Іди від нас
І не чіпай мене: Я хочу волі. Чуєш? Хочу волі!»
– Ич, волі він захотів! І одержав – 6 років концтаборів, де виткалися поезії політв’язня «Між людством і самотністю», збірки оповідань «Скрижалі мага» та «Уроки історії».
Переслідування Василя Барладяну за патріотичні переконання та наукові здобутки в україністиці почалися у травні 1972 року. На допиті в КҐБ 28 січня 1974 р. його звинуватили в українському націоналізмі. 11 березня виключений із КПРС, 5 травня звільнений з роботи в Одеському університеті «без права працювати в ідеологічній сфері», тобто в науковій і викладацькій. 16 червня 1976 р. під час обшуку в квартирі Барладяну КҐБ вилучило збірку патріотичних віршів «Ший, дружино, швидше прапор», автобіографічну повість «Компромісу не буде», статті про політичну ситуацію в Україні та з історії національного питання. 2 березня 1977р. був арештований. Засуджений на 3 р. позбавлення волі в таборах загального режиму за ст. 187-1 КК УССР («наклепи на радянський державний і суспільний лад»). Барладяну не визнав себе винним.
Утримували Василя Барладяну в таборі ОР-318/76 (с. Полиці Володимирецького району Рівненської області), де він працював у кам’яному кар’єрі. Півроку провів у штрафному ізоляторі. 13 січня 1980 р. його посадили в карцер за те, що «не став на шлях виправлення». Знову оголосив голодування: за три роки голодував 13 місяців і 17 діб.
За три дні до закінчення терміну, 29 лютого 1980, В. Барладяну був вивезений у Рівненський слідчий ізолятор, де проти нього було сфабриковано нову «справу» і він був засуджений 13 серпня 1980 за тією ж статтею ще на 3 р. позбавлення волі.
Від 4 листопада 1980 Барладяну утримували в таборі № 28 у м. Сніжне, з 17 січня 1981 — в таборі № 82 у с. Гостре Червоноармійського р-ну Донецької обл.
Звільнений 28 лютого 1983. Працював в Одесі електромонтером. Написав повість «В дорозі до матері», історичну драму «Овідій», збірку віршів «До Оксани», а також низку статей з питань історії української культури, монографію про художника Михайла Жука. 6 вересня 1987 року разом з політв’язнями Михайлом Горинем, Іваном Гелем, Зоряном Попадюком, Степаном Хмарою та В’ячеславом Чорноволом створив Українську ініціативну групу за звільнення в’язнів сумління, яка 8 вересня увійшла до Міжнародного комітету захисту політв’язнів. У вересні 1987 Барладяну увійшов до редакції відновленого В.Чорноволом у серпні журналу «Український вісник» (УВ), член редколегій журналів «Кафедра» й «Українські перспективи».
1990 побував у Канаді та США з лекціями про політичну ситуацію в Україні. У Торонто вийшли збірки його есеїв «Біля воріт держави» та «Ще раз про неволю». Публікує десятки статей у пресі з політичних питань: «П’ята колона», «Як розв’язати молдавський вузол», «Як розрубати кримський вузол», «Історія московського бандитизму» та ін. 1992 Барладяну повернувся до викладацької роботи в Одеському університеті, у 1994 читав лекції в Духовній Академії УПЦ Київського Патріархату. 1993 редагував кишинівський журнал «Українські перспективи».
3 грудня 2010 р. 68-річний Василь Барладяну упокоївся на 6-й станції великого фонтану в Одесі.

Сер 23, 2015Ганна Черкаська
FacebookTwitter
23 серпня 1942 р.Син Польщі та України
You Might Also Like
 
Шовковиця
 
17 грудня 1917 р.
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image10 years ago Видатні люди2,059
Недавні записи
  • Радянський шпигун із Хортиці
  • Волобуєвщина
  • Олександр Бродський
  • Пенсії
  • Архітектор, син архітектора
Позначки
поетписьменникхудожникЗапоріжжяживописецькозацтвочервоний терорперекладачдисидентТарас ШевченкокозакиграфіккомпозиторгетьманОУНісторикскульпторБогдан ХмельницькийакторХарківпейзажистбієналеграфікаілюстраторКапністбойчукістпейзажШевченкопортретистМосковіяІван АйвазовськийжурналісткаСергій Корольовлікаркраєзнавецькороль ФранціїмитрополитпедагогСпілка письменниківКирил РозумовськийОлег ОльжичхудожницяПетлюраІван КотляревськийОстрог
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok