«Люті кати поглумились над нами.
Скільки лягло у чорні гроби!
Та перемога – дивіться! – За нами.
Смерть – не кінець боротьби».
Василь Симоненко
Данило Штуль народився 16 (30) грудня 1893 р. у селі Свинюхи на Горохівщині (тепер с. Привітне Локачинського р-ну); подається також с. Коритниця (нині Волинська обл.).
Він здобував освіту у місцевій церковно-парафіяльній школі, згодом у Володимирській двокласній учительській школі. Шістнадцятирічним (1910 р.) став учителем у селі Вулька Ковельська, згодом у Вижві на Ковельщині.
Двадцятирічним Данило Штуль одружився з учителькою Антоніною Лотоцькою (у жовтні 1913 р.). Закінчив пастирську школу в Житомирі, був висвячений (прийняв дияконську хіротонію з рук єпископа Володимир-Волинського Фаддея Успенського). Паралельно склав іспит на священика при Волинській духовній семінарії у Житомирі.
Під час Першої світової війни відбував польову службу на румунському фронті у 377 польовому пересувному шпиталі. 8 листопада 1916 р. отця Данила Штуля єпископ Острозький Аверкій Кедров рукоположив у ієреї. За душпастирство на фронті отець Данило був нагороджений орденом св. Анни III ступеня (орден, яким нагороджували монархів).
До мирного життя отець Данило повернувся у 1917 р. Мав парафії на Овруччині, дещо згодом – на Сарненщині і Ратнівщині. Отець Данило виступав за українізацію православної церкви на теренах другої речі Посполитої. У своїй парафії в с. Сновидовичі Овруцького повіту він повністю українізував церковні богослужіння, зорганізував роботу хору І. Столярука.
Знайшлося у родині о. Данила двоє соколят-штуленят: Олег старший, Василь – молодший. Родина Штулів часто переїжджала, бо змінювалися парафії непокірного о. Данила. У грудні 1919 р. був призначений настоятелем храму села Лопатичі на Овруччині. У березні 1920 р. його призначили настоятелем храму у селі Жиричі на Ковельщині. З квітня 1924 призначений у село Сновидовичі на Сарненщині.
Отець Данило ще за Польщі організовував хресні ходи, «Просвіту», збирав кошти на пам’ятник «Полеглим за Україну», освятив у храмі синьо-жовтий прапор. 3-10 жовтня 1921 р. священик був делегатом Почаївського з’їзду, через що зазнавав переслідувань з боку польської влади аж до початку Другої світової війни. У 1936-1941 — отець Данило Штуль служив у селах Яблунька Луцького повіту, Синів на Ковельщині, Заліси на Ратнівщині. Диякон Данило Штуль служив у Благовіщенському храмі Ковеля.
Та головним для Данила Штуля було виховання синів. Олег Штуль обрав стезю священника: закінчив Крем’янецьку духовну семінарію, згодом разом із братом Василем навчалися у Варшавському університеті. Коли почалася Друга світова батько приїхав у Рівне до синів, порадитися, попрощатися.
З 1941 р. Данило Штуль долучився до другого відродження Української Автокефальної Православної Церкви. З вересня 1941 до 9 вересня 1944 отець Данило Штуль обіймав посаду благочинного Заболотівського благочиння.
9 травня 1945 р. на честь «дня пабєди» сталінські карателі прямо у храмі арештували 51-річного отця Данила Штуля; не дозволили попрощатися з дружиною. Арештували за проповідь українською мовою, за синів — оунівців і заслали отця Данила на 10 років до концтабору, спочатку на Колимі, згодом у Мордовії. На сталінській каторзі пастир продовжував своє служіння, за що був катований, битий карателями та важко скалічений.
З заслання отця Данила відпустили лише навесні 1955 р., він повернувся на Волинь і дізнався, що їхній будинок конфіскували; дружина тулилася у чужих людей, де й померла; могила дружини розташовується в с. Заліси Ратнівського району Волинської області; молодший син Василь похований у невідомому волинському лісі; старший син Олег Штуль-Жданович – Голова Проводу ОУН (після смерті Андрія Мельника). Між Олегом і батьком велось лише листування, та й то її пильно перевіряло КДБ. З тих листів о. Данило дізнавався про онука Данила та онуку Антоніну (названа на честь бабуні).
До кінця своїх отець Данило Штуль служив у Андріївському храмі на Андріївському узвозі. Упокоївся у Києві 21 березня 1967 р.
Сьогодні названий іменем діда Данило Штуль — один із активістів української діаспори у Франції Daniel Sztul.
Залишити відповідь