UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Українець – перший командувач флоту Польської Республіки

Українець – перший командувач флоту Польської Республіки. Юрій Свірський.

5 квітня 1882 року у м Каліш народився Юрій Свірський. Батько – офіцер царської армії, командував полком фортифікаційної піхоти в Дембліні. Мати – Цілина Василевська. Рід Свірських із збіднілих руських князів Могилевської губернії.
Хлопчик отримав домашню освіту у Варшаві, потім у Кадетському корпусі у Москві (1894-1899). У 1889—1902 рр. навчався у Морському корпусі в Санкт-Петербурзі. Служив на Балтійському флоті старшим офіцером на крейсері «Аскольд». У 1905 році перевівся на Чорноморський флот. Вахтовий офіцер панцернику «Ростислав». Командир канонерського човна «Донець», яхти «Колхида». Старший офіцер крейсера «Пам’ять Меркурія». З 1908 року – штурман I розряду, служив на мінному загороджувачі «Кронштат», «Пам’ять Меркурія» (вдруге), панцернику «Св. Євстахій». Командир міноносця «Стремітельний», з 1912 р. – офіцер бригади лінкорів Чорноморського флоту. Перед початком Першої світової війни виконував обов’язки заступника морського аташе при Російському посольстві в Афінах. У період Першої світової війни виконував обов’язки головного навігаційного офіцера Чорноморського флоту, брав участь у підготовці стратегічних планів російських суден. За час служби на флоті нагороджений орденами Св. Анни, Св. Володимира, Св. Станіслава.
З 1917 р. брав участь в українізації Чорноморського флоту. Підтримував підняття українських прапорів на кораблях флоту та звернення до Центральної Ради, щодо активнішої роботи щодо створення національних військово-морських сил. З осені 1917 р. служив в українському міністерстві морських справ. Був заступником керівника морського штабу та міністра морських справ УНР. У квітні 1918 р. увійшов до складу української делегації, яка вела переговори в Берліні про передачу Україні суден, захоплених німцями. Внаслідок переговорів Німеччина почала повертати захоплені судна.
За часів Гетьмана Павла Скоропадського активно включився в процес розбудови Військово-морських сил Української Держави. З 1 червня 1918 року — Начальник Головного морського штабу Української Держави. У серпні 1918 року брав участь у українсько-німецьких перемовинах, про передачу кораблів Чорноморського флоту Українській Державі. За дорученням Ради міністрів Юрій Свірський, керівник української делегації, виїхав до Берліна. Узгоджував план передачі Україні військових і торговельних кораблів, які перебували в руках німців.
З 10 жовтня 1918 р. Гетьманом П.Скоропадським призначений контр-адміралом Чорноморського флоту, заступником міністра морських справ Української Держави. Під час перебування на цій посаді першим запровадив використання українського національного прапора, українських формених мундирів.
Після антигетьманського перевороту та захоплення кораблів Українського Чорноморського флоту військами Антанти 17 грудня 1918 р. пішов у відставку. Прийняв командування над Лігою Відродження Польського Військово-Морського флоту, підпільно створеного в Одесі, переїхав до Польщі. У 1919 році, вже як Єжи Свірські (пол. Jerzy Włodzimierz Świrski) на службі в збройних силах Польщі у званні командир 1 рангу. З 1920 р. заступник начальника морських справ військового міністерства, Командувача Морського узбережжя.
У 1922 році призначений Першим командувачем Військово-морського флоту Польської Республіки. У 1931 році повторно (вже польською владою) присвоєно звання контр-адмірал.
До 1939 р. служив на посаді командувача військово-морського управління в Міністерстві з військових питань у Варшаві.
З початком Другої світової війни разом із міністерством військових справ, емігрував до Франції, а згодом — до Великобританії. Був членом польського уряду у екзилі. Разом з міністром оборони Владиславом Сікорським від імені Польщі підписав польсько-британську угоду. З 1941 р. – віце-адмірал польського військово-морського флоту. Після «звільнення» Польщі військами Радянського Союзу та встановлення там комуністичного режиму емігрував до Франції, жив у Парижі. У 1946 виїхав до Великої Британії.
У 1946 виїхав до Великої Британії.
12 червня 1959 р у Лондоні помер контр-адмірал Юрій Свірський, похований на військово-морському цвинтарі Гдині (Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni).
В Одесі на вул. Приморській, 37, за сприяння генерального консульства Республіки Польща на фасаді загону морської охорони встановлена меморіальна дошка Юрія Свірського.

Чер 12, 2020Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Перша Наталка Полтавка13 червня 1996 р.
You Might Also Like
 
Пані з горностаєм
 
3 липня у сябрів
Comments: 2
  1. Артем
    2 years ago

    цікаво було дізнатись)

    ReplyCancel
    • Ганна Черкаська
      2 years ago

      Дякую за допитливість!

      ReplyCancel

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image2 years ago 2 коментарі Видатні люди568
Недавні записи
  • 7 лютого 1918 р.
  • Солтис
  • Справи церковнії
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.