UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Президент-заочник

Президент-заочник. Томаш Масарик.

– Ну, і шшо? Чого це ти приндишся? Пощо пишеш таке, що у людини макітриться? От читаю: «31 травня 1918 р. після розвалу Австро-Угорщини у Пітсбурзі (США) оголошено про політичний союз чехів та словаків, що призвело до утворення в жовтні 1918-го року незалежної Чехословацької республіки». Що ти верзеш? Де чехи, а де США? – наступає Хомівна.
– Сонечко, заспокойся, я ще при пам’яті. Бачиш, Томаш Масарик мав мрію: відродити державність Чехії, якої не було з 1620 року.
– От тобі справжній чех! Не квартальна шелупонь – «Какая разніца»!
– Скажу одразу, не зовсім чех (скоріше німецькомовний словак), який виховав себе чехом. Став професором Празького університету, депутатом парламенту австрійських земель (рейхсрата).
– А дружину хоч чешку взяв?
– Не зовсім: дружина – американка. Шарлотта Гарріг, дочка мільйонера, впливового фінансиста, голови правління Нью-Йоркського комерційного банку; родичка бізнесмена Чарльза Крейна, який дружив із Вудро Вільсоном, фінансував обрання його президентом. Крейн і познайомив Масарика з Вільсоном. 4 червня 1915 р. в Цюріху, а 6 червня в Женеві Масарик оголосив промови, в яких уперше публічно поставив вимогу поділу Австро-Угорщини та відновлення незалежної чеської держави. За що 4 вересня 1915 р. був визнаний у Відні державним зрадником і засуджений до страти. Тоді Масарик із найменшою дочкою таємно перетнув кордон.За політичну діяльність чоловіка Шарлотта відсиділа кілька місяців у в’язниці.
Упродовж 1917-1918 рр. Томаш Масарик перебував в Україні. Опікувався створенням чеського війська: організував легіон із полонених чехів і словаків, уклав угоду з урядом УНР про екстериторіальний статус легіону. Після укладення Брестського миру анулював цю угоду (легіон зберігав нейтралітет під час радянсько-української війни, виїхав з України). А далі з Москви на Владивосток. І диво-дивне як все було організовано! Це була держава на колесах! Не клоунські вагони Директорії. Поїзди мали власний банк, обмінну контору, крамниці, лікарню, мали власні пекарні.
У березні 1918 р. Масарик із Владивостока приїхав до США. 31 травня 1918 р. після розвалу Австро-Угорщини у Пітсбурзі (США) оголосив про політичний союз чехів і словаків. 18 жовтня 1918 р. у Вашингтоні Масарик оголосив про незалежність майбутньої Чехословаччини. За десять днів (28 жовтня) у Празі, на Вацлавській площі, офіційно оформили незалежність Чехословацької республіки. 14 листопада в Женеві, на засіданні Національних чехословацьких зборів Масарика (заочно!) одностайно обрали президентом Першої республіки.
– Цікаво: президент-заочник!
– 21 грудня 1918 р. у Празі двометрового красеня Томаша зустріли натовпи шанувальників. Він повернувся не з пустими руками: «у нас було щось справжнє, своє – наша армія, перша, справжня, нехай екстериторіальна, частина нашої майбутньої держави». Чехословацька національна рада, головою якої був Томаш Масарик, визнавалася єдиним верховним органом усіх чехословацьких військових формувань. 1 лютого 1919 р. легіон отримав звання — Чехо-військо.
– Оце я розумію: батько нації! Такого ні з ким не сплутаєш!
– Чому не сплутаєш? Чехи частенько помилялися: зустрічали, як свого Президента, українського генія.
– І з яким же українцем вони плутали свого президента? Горбачевський? Пулюй? Смакула? А-ну, підкажи!

Тра 31, 2020Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Останній учень Агатангела КримськогоЗнаки
You Might Also Like
 
Василь Зуєв
 
Бальмонт

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image2 years ago Видатні люди483
Недавні записи
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
  • «По мощах єлей!»
  • Владислав І – нащадок Ярослава Мудрого
  • Отак-то, малята…
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу
  • Зіновій Косоноцький до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.