– Слухай… – почала Хомівна.
– Е, ні, це ти мене слухай! Я закінчую есейчик. Що тобі говорить ім’я Софії Ковалевської?
– Знайшла що питати! Тітка в окулярах, «выдающийся русский математик». Знаю, що хотіла учитися за кордоном, тому уклала фіктивний шлюб – і віддалася науці. Це ж синя панчоха!
– От ти, сексуал-демократ! «Выдающийся русский математик» Софія Василівна Корвін-Круковська не була росіянкою. Її батько, Василь Корвін-Круковський, нащадок старовинного козацького роду, артилерійський генерал, начальник арсеналу Москви. Мати, Єлизавета Шуберт, дочка астронома Федора Шуберта (1758 – 1825), молодша за чоловіка на 20 років, обдарована піаністка, знала чотири іноземних мови.
Прадід Софії по лінії матері – німець Фрідрих Теодор фон Шуберт (нім. Friedrich Theodor von Schubert, рос. Фёдор Иванович Шуберт; 1758—1825) — математик, астроном, геодезист. Академік Петербурзької академії наук (1789), займався питаннями морехідної астрономії, з його ініціативи була створена морська астрономічна обсерваторія в Миколаєві.
Її дід, Федір Федорович Шуберт (1789 – 1865), займався математикою, топографією і геодезією, генерал від інфантерії (1845). У математиці праці Шуберта відносяться до сферичної геометрії, де він вивчив властивості локсодроми, у роботах увів терміни «конформна проекція». Крім того, у Шуберта є праці з алгебри та теорії особливих точок кривих.
Чоловік Софії з відомого козацького роду Ковалевських (Ковалівських). Нащадок старшини Семена Ковалевського та Івана Ковалевського – генерального осавула, дипломата Богдана Хмельницького. Якщо не забула, то з родом Ковалевських пов’язана доля Григорія Савовича Сковороди. Так, дружина Назара Каразіна (з дому Ковалевська) запросила мандрівного філософа запросила для виховання синів Василя та Івана. Після смерті чоловіка вдова вийшла заміж за далекого родича теж Ковалевського. До кінця своїх днів Григорій Савович мав у маєтку Ковалевських свою кімнатку, жив там місяцями; коли йшов на поклик мандрів, залишав у кімнатці свої речі, рукописи. Взимку Сковорода викладав науки своїм учням: спочатку Василеві та Івану Каразіним; пізніше двом Петрам Ковалевським – синові вдови Каразіна від другого шлюбу та її племіннику (авторові першої книги спогадів про учителя – Григорія Сковороду). Саме в маєтку Ковалевської-Каразіної мандрівний філософ знайшов останній притулок на землі.
Софія Ковалевська, математик, професор Стокгольмського університету, письменниця і просто красива жінка. Перша жінка-професор математики у Європі, письменниця. Синя панчоха? Та на її панчохи задивлявся король Швеції. Її коханцем був Нансен, Максим Ковалевський! І чому Вас тільки в школі учили?
– Ти диви! Чому ж нас учили?
Залишити відповідь