UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Чари Березової Рудки

Чари Березової Рудки

Весною 1843 р. Тарас Шевченко разом зі своїм другом Євгеном Гребінкою приїздять в Україну. Вперше Шевченко гостював у родовому маєтку Гребінки (хутір Убіжище Пирятинського повіту, за 35 км. від Березової Рудки). 29 червня обоє парубків поїхали на бал до генеральши Тетяни Густавівни Волховської в село Мойсівку Пирятинського повіту. В «українському Версалі» зібрався бомонд. Цього дня Шевченко познайомився з Олексієм Капністом, трьома братами Закревськими, братами Яковом і Сергієм де Бальменами.
За правилами, гість, який вперше відвідував бал, мав відкривати урочистості першим танком із господинею. Поважний вік генеральші не дозволяв їй танці, тому партнеркою 29-річного Тараса була королева балу – 21-річна красуня Ганна Закревська. Це був танок чарівного кохання. Олександр Афанасьєв-Чужбинський писав:
«До однієї особи він повертався разів зо три, тобто принаймні тричі, зустрічаючись з нею, він захоплювався. Давно, ще в перші часи нашого знайомства, він довго сидів біля неї на балу і все просив у неї на пам’ять хоч одну голубу квітку, якими була оздоблена сукня. Молода жінка жартувала і жартома відповідала. Тарас Григорович одначе приловчився і відірвав квітку. Так це й закінчилось. Років через два я випадково побачив у нього цю реліквію. Тарас Григорович зніяковів трохи.
— Славна молодичка, — сказав він мені, — і така приємна, що, здається ж, і забудеш, а побачиш, то знов так тебе й тягне».
Уже 2 липня Тарас Григорович разом із Капністом приїхали до Березової Рудки.
Перед ними був двоповерховий мурований палац у стилі необароко, збудований відомим архітектором Євгеном Червинським, учнем видатного архітектора Костянтина Тона. Власник Березової Рудки – нащадок відомого роду полковник у відставці, Платон Олексійович Закревський.
Засновник династії Закревських (прадід Платона Закревського) – Йосип Лук’янович Закревський, генеральний бунчужний війська Запорізького, його дружиною була Ганна Розумовська – сестра останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Їхній син Андрій Йосипович Закревський був директором Санкт-Петербурзької Академії Мистецтв. Прийнято вважати, що Йосип Лук’янович усиновив Григорія (діда Платона) – незаконного сина імператриці Єлизавети від канцлера Михайла Воронцова.
38-річний поміщик, власник цукрового заводу Платон у 1839 році одружився з дочкою свого товариша по службі сотенного осавула Івана Гнатовича Заславського (поміщика села Морківки Лебединського повіту на Харківщині, з 17-річною красунею Ганною Заславською (1822–1857). Оселилися молоді у Березовій Рудці. Того ж року у них знайшовся син Гнат, через два роки – дочка Ольга.
2 липня Тарас був щасливим: він побачив Ганну, відчув трепет її руки. Закревські запросили Шевченка відвідати їхній маєток, замовили свої портрети. Звісно, вони мали власного художника кріпака-самоука Андрія Мартиновича Третячевського, але бажали мати роботи Шевченка, учня Карла Брюллова.
10 листопада 1843 року з Яготина Шевченко писав у листі до Віктора Олексійовича Закревського: «А Ганні вродливій скажи, що як тілько очуняю та кожух пошию, то зараз і прибуду з пензлями і фарбами на цілий тиждень; скажи їй, що я аж плачу, що проклята хуртовина на цей раз зо мною так пожартувала…»
Вдруге Шевченко приїхав до Березової Рудки 9 грудня 1843 року і пробув до 23-го. За цей час він написав портрет Платона Олексійовича (Національний музей Тараса Шевченка)
та його дружини Ганни Іванівни (Національний музей Тараса Шевченка)
Зробив олівцем портрет-шарж свого друга Віктора Закревського (молодшого брата Платона Олексійовича). “Великий магістр” Віктор Закревський.
Пізніше Шевченко не раз відвідував маєтки Віктора – Вікторівку та Лемешівку. Саме через Віктора листувалися закохані Ганна й Тарас.
Кожної зими Закревські жили в Петербурзі, там закохані таємно зустрічалися. З того часу пішла у світ чутка, ніби закохані бачилися у вересні 1844-го, а 9 липня 1845 р. народилася дочка Софія. Платон Закревський не визнав дитини. Дівчинку забрали від матері, сказали, що вона померла. Тарас так і не побачив дитини, не узнав її долі. Власне, і ми цього не знаємо: за одними документами вона померла 7-річною, за іншими – закінчила пансіон шляхетних панянок у Франції, вийшла заміж за Джеймса Фелена. Дітей у них не було. Чоловік рано спився, а Софія дожила до глибокої старості.
Ще тричі Тарас приїздив до Березової Рудки: 1845 р. (у травні та жовтні), у січні 1846-го.
Олександр Афанасьєв-Чужбинський згадував: «Це захоплення було сильним. Шевченко задумувався, малював її голівку та кілька разів писав вірші».
У 1848-му на Кос-Аралі він присвятив їй поезію: «Г.З.» («Немає гірше як в неволі…»)
А ти, доле!
А ти, мій покою!
Моє свято чорнобриве,
І досі меж ними
Тихо, пишно походжаєш?
І тими очима,
Аж чорними — голубими,
І досі чаруєш
Людські душі? Чи ще й досі
Дивуються всує
На стан гнучкий? Свято моє!
Єдинеє свято!
Як оступлять тебе, доле,
Діточки-дівчата
Й защебечуть по своєму
Доброму звичаю,
Може, й мене ненароком
Діточки згадають.
Може, яка і про мене
Скаже яке лихо.
Усміхнися, моє серце,
Тихесенько-тихо,
Щоб ніхто і не побачив…
Та й більше нічого.
А я, доленько, в неволі
Помолюся Богу.

На засланні Шевченко написав «Як би зустрілися ми знову»:

«Якби зустрілися ми знову,
Чи ти злякалася б, чи ні?
Якеє тихеє ти слово
Тоді б промовила мені?
Ніякого. І не впізнала б.
А може б, потім нагадала,
Сказавши: «снилося дурній».
А я зрадів би, моє диво!
Моя ти доле чорнобрива!
Якби побачив, нагадав
Веселеє та молодеє
Колишнє лишенько лихеє.
Я заридав би, заридав!
І помоливсь, що не правдивим,
А сном лукавим розійшлось,
Слізьми-водою розлилось
Колишнєє святеє диво!»

Гру 9, 2019Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Степан РудницькийГетьман Василь Томиленко
You Might Also Like
 
Микола Раєвський
 
Федір Білоус

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image3 years ago Видатні люди716
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.