UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Видатні люди » Аркас Микола

Аркас Микола

Чому Аркас? Тому, що Андреас – грек-втікач від мусульманських завойовників до України був із роду, що походив із Аркадії. Андреас Аркас (1766–1825) — разом із дружиною та сином Захаром оселилися у Миколаєві, де глава родини викладав історію в штурманській школі.
Чому син-первісток отримував ім’я Микола? Микола Чудотворець – святий покровитель м. Миколаєва. Він став родинним святим у Аркасів, тому першого сина називали Миколою. Саме Миколи Аркаси прославили свій рід і залишили помітний слід в історії України. Першим з Микол Аркасів народився у Миколаєві син Андреаса – Микола Андрійович (1818–1881) — контр-адмірал, командувач Чорноморського флоту Росії, військовий губернатор Миколаєва та Севастополя. Яхтсмен, капітан царської яхти, друг імператора Олександра ІІ. Дружина – Софія Богданович з козацького старшинського роду.

www.galinfo.com.ua

Їхній син став першим із чотирьох Аркасів на ім’я Микола Миколайович (1853–1909) Юрист, просвітник, композитор – створив першу оперу «Катерина» на слова Шевченка. Написав першу популярну “Історію України-Русі”. За популярністю її свого часу ставили поруч із “Кобзарем”. Уїдливий Михайло Грушевський, який тоді готував свою “Ілюстровану історію України”, назвав Аркасову книжку «подарком для молодих домогосподарок». Це вразило Аркаса – інфаркт, параліч, передчасна смерть.
Написав Микола Аркас оперу “Катерина” на слова Тараса Шевченка. П’ять років рукопис пролежав у цензурних відомствах Москви й Києва і тільки 1897 року був надрукований у Миколаєві власним коштом автора. На обкладинці видання стояло лише прізвище Тараса Шевченка, авторство музики і лібрето були приховані криптонімом «Н. А…Ъ, а вгорі титульного аркуша присвята: «Любій, незабутній жінці моїй Олесі». Свою яхту Микола Миколайович назвав «Олеся» — на честь дружини, капітанської дочки. Їхній син — Микола Миколайович Аркас-другий — полковник Армії УНР, в еміграції — театральний актор і режисер, директор театру товариства «Просвіта». Третій Микола Миколайович Аркас (1898-1980). Дід хлопчика – відомий історик і композитор Аркас Микола Миколайович-старший уже мав сина Аркаса Миколу Миколайовича – молодшого. Мати Миколки-третього – дочка письменника Ксенія Аркас народила дитя гріховного кохання від народного вчителя Я. Самойленка. Щоб дитина не була байстрям, дід усиновив Миколку. Із трьох років малий називав діда «татом». У сім’ї було троє Микол Миколайовичів, народжених у Миколаєві. Цікаве, допитливе маля кружилося біля Аркаса-старшого, його дід виховав козаком, дав домашню освіту, для онука написав «Історію України-Русі». Син-онук став доктором філософії, здійснив повний переклад «Іліади», поетичний переклад «Слова о полку Ігоревім», уклав українсько-чеський словник. Микола Аркас дружив із Євгеном Маланюком, Олегом Ольжичем, під впливом якого О. Ольжича Аркас став членом ОУН, брав участь у війні на Срібній землі.
Онук продовжив історичну традицію діда: велику історичну працю “Історія Північної Чорноморщини. З діб прадавніх й до часів козаччини” (на 525 с.). Це перша спроба створення регіональної історії Південної України – Північного Причорномор’я в українській історіографії. Передмову до розвідки написав Є. Маланюк, який зазначав, що “автор виявляється одним з передових українських істориків на еміграції, як античного, так і князівського періоду нашої історії…» Його син і онук теж були Миколами (Ніколасами), але не народженими в Миколаєві

Сер 22, 2019Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Чесне слово офіцераТамара Булат
You Might Also Like
 
Скромний працелюб Кондратович
 
Закон УНР про підпорядкування Чорноморського флоту
Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image5 years ago Видатні люди2,630
Недавні записи
  • Радянський шпигун із Хортиці
  • Волобуєвщина
  • Олександр Бродський
  • Пенсії
  • Архітектор, син архітектора
Позначки
поетписьменникхудожникЗапоріжжяживописецькозацтвочервоний терорперекладачдисидентТарас ШевченкокозакиграфіккомпозиторгетьманОУНісторикскульпторБогдан ХмельницькийакторХарківпейзажистбієналеграфікаілюстраторКапністбойчукістпейзажШевченкопортретистМосковіяІван АйвазовськийжурналісткаСергій Корольовлікаркраєзнавецькороль ФранціїмитрополитпедагогСпілка письменниківКирил РозумовськийОлег ОльжичхудожницяПетлюраІван КотляревськийОстрог
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Хто ж той сокіл?
  • Alexander Apalkow до Хто ж той сокіл?
  • Ганна Черкаська до Видатний український бджоляр
  • Ганна Черкаська до Петро Франко

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.
Ми використовуємо cookies для зручної роботи з нашим сайтом. Продовжуючи переглядати наш сайт ви погоджуєтесь із цим.Ok