Щоб переконати чехів у вічній дружбі та роздавити Празьке повстання, що піднесло гасло: «Навіки разом – і ні секундою більше!». . У ніч із 20 на 21 серпня 1968 р. танки армії країн Варшавського договору зайшли до столиці Чехословаччини – Праги.
Танки прасували Чехословаччину, добивали «празьку весну», чехословацькі військові не зробили жодного пострілу, але не корилися, не побоялися зробити фото для ворога.
Настав 1969-ий. Чемпіонат світу з хокею. Стокгольм.
21 березня. Перший матч. На полі хокеїсти обох команд відмовилися від рукостискань. Мало того, капітан збірної ЧССР Йожеф Ґолонка взяв ключку, наче автомат, і дав уявну чергу по радянцям. Чехословаки виграли.
Вперше в історії чемпіонатів світу збірна СРСР зазнала поразки з «сухим» рахунком 0:2.
Ця перемога дала чехам крила: практично кожному зустрічному радянському військовому показували на пальцях «victory», приказуючи «dva nula».
28 березня. Другий матч. Чехословаки знову виграли – 4:3.
Збірна ЧССР стала першою в історії світового хокею, хто двічі розгромив СРСР в одному турнірі. «Після другого матчу чехи були готові «бити морди».
500 тисяч людей вийшло на вулиці Чехословаччини з плакатами «Отримайте за серпень!», «Перемога без танків!».
Нащадки не забули своєї історії, 1968 р., окупації.
Легендарний хокеїст Яромир Ягр, народжений 1972 р., на знак протесту проти вторгнення радянський військ у Чехословаччину почав грати і грає під номером 68. (Фото на головному зображенні).
Це надихнуло українців.
8 серпня 1969 р. уперше (і востаннє) Кубок СРСР з футболу виграли львівські “Карпати” (капітан Ігор Кульчицький).
Вони перемогли у фіналі ростовський СКА – 2:1. Успіх “Карпат” на трибунах “Лужників” вітали майже 30 тисяч галичан, які дісталися до Москви спеціальним потягом і автобусами. “Черемшина” лунала над стадіоном і під час гри. Після матчу вони пройшли Красною площею з українськими піснями. А у Львові того вечора відбувся багатолюдний хід зі смолоскипами.
Як бачимо, зброєю проти танків стали плакати, спорт і навіть жіноча білизна.