UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Дослідник козацтва Аполлон Скальковський

Дослідник козацтва Аполлон Скальковський

Аполлон Скальковський народився 13 січня 1808 р. у м. Житомирі в сім’ї дрібномаєтного поміщика. Дворянська родина дала синові домашнє виховання, потім час «у монастирській тиші школи Литовського округу». Після гімназії юнак подався у світи: спочатку студіював медицину у Віленському університеті, через два роки на юридичному факультеті Московського університету. Студентом відвідував салон княгині З. Волконської, був у дружніх відносинах із польським поетом Адамом Міцкевичем, який тоді жив у Москві.
У двадцять років А. Скальковський отримав ступінь кандидата права та приїхав на службу до Одеси. За однією з версій, краєзнавча діяльність науковця розпочалася з того, що у 1834 р. скромний канцелярист при Новоросійському генерал-губернаторові подав графу Михайлу Воронцову «Записку», що починалася фразою: «Новоросійські степи ще досі не мали свого історика». Автор «Записки» передбачав, що саме в його непоказній особі історична наука знайде свого найкращого хроніста.
Генерал-губернатор Михайло Воронцов підтримав ініціативу канцеляриста. Працездатність і наполегливість Скальковського помножені на інтуїцію, удачу й аналітичний талант згодом цілком підтвердили самооцінку. Аполлон Олександрович обстежив усі південні архіви. У 1833-1839 рр. виявив у Сімферополі «все, що можливо про перші роки російського панування в Тавриді».
У 1835 р. А. О. Скальковський виїхав з Одеси. Його шлях пролягав через міста і фортеці, збудовані в процесі руху російської держави до чорноморсько-азовського узбережжя, через давні козацькі зимівники, через запорозькі села Романкове і Сухачівка, через Катеринослав, Новомосковськ, Павлоград. Дослідник оглядав Дніпрові пороги, Січ, Хортицю, невелику верф в урочищі Кічкас. У катеринославських губернських архівах він знайшов документи Новоросійської й Азовської губерній, Катеринославського намісництва, другої Новоросійської, а з 1802 р. – Катеринославської губернії. Там же він знайшов архіви генерал-губернаторських канцелярій. Скрізь – від Новоархангельська до Криму – він знаходив документи до історії Південної України, збирав пісні та перекази про запорозьке козацтво, купував у приватних осіб цінні документи до історії Запорозької Січі. Друга археографічна експедиція А. Скальковського у 1839 р. була успішною через те, що в Катеринославі він знайшов залишки Архіву Коша Нової Запорозької Січі з документами за 1730–1775 рр.
Любили одесити погомоніти «за сімейне життя» Аполлона Скальковського. Адже немало романтики, авантюризму було в коханні 15-річної інститутки Софії Живкович та 32-річного Аполлона. А потім поживу для язиків давали неординарні діточки Скальковських, а їх було більше десятка.
Поступово в наукових заняттях Аполлона Скальковського домінуюче місце зайняла історія Запорозької Січі. Вже у 1841 р. на основі вивчення залишків Архіву Коша Нової Запорозької Січі та інших джерел він опублікував книгу «История Новой Сечи, или последнего Коша Запорожского». З метою попрацювати над матеріалами Архіву Коша Нової Запорозької Січі з Катеринослава до Одеси приїхав Дмитро Яворницький. Яворницький був скупеньким, старався випросити матеріали, пам’ятки, а Скальковський чесно купував потрібне, тому не любив, коли його використовували «на шару». Він не дозволив Яворницькому безкоштовно працювати з архівом. З того часу Дмитро Яворницький дуже недолюблював одесита, казав – не зійшлися характерами.
Здобутками невтомного й оригінального дослідника Півдня України захоплювалися чимало сучасників, які називали його «Геродотом Новоросійського краю». А. Скальковський – автор 276 наукових праць, історичних романів («Кагальничанка», «Хрустальная балка», «Братья Искупители», «Мамай»).
19 грудня 1856 р. був обраний членом-кореспондентом Петербурзької АН.
Останню наукову поїздку Південною Україною А. Скальковський здійснив, коли йому було вже 78 років.
А.О. Скальковський, прослужив у Новоросії 70 років, був живим архівом для всіх, кому потрібні були в Одесі якісь довідки щодо місцевої історії та статистики.
9 січня 1898 р. в Одесі помер перший дослідник козацького степу Аполлон Скальковський, не дожив 3-х днів до 90 років.
У Петербурзі й Одесі зберігся архів Скальковського, досі не опублікований щоденник, розпочатий ще за студентських років, писаний спершу польською, а пізніше російською мовою.

Січ 13, 2013Ганна Черкаська
FacebookTwitter
Василь ОбразцовАполлон Скальковський
You Might Also Like
 
Аполлон Скальковський

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

10 years ago Історичні подіїАполлон Скальковський1,746
Недавні записи
  • Справи церковнії
  • За кого не вмирав хоробрий мій народ?!
  • Земна зірка. Айстра
  • «По мощах єлей!»
  • Владислав І – нащадок Ярослава Мудрого
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків
  • Ганна Черкаська до Олександр Поль. Слава вітчизни не для продажу

2015-2022 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.