UAHistory

  • Мовні забавки
  • Історичні події
  • Сучасність
  • Видатні люди
Головна » Регістрація » Історичні події » Перша гетьманська столиця

Перша гетьманська столиця. Трахтемирів.

– Ану, швиденько підкажи мені назву першої гетьманської столиці. Петрович каже, що острів Байди, його палац, я ж пам’ятаю ти називала якось дивно: «Трах…, а кого трах – не згадаю!» – сипле горохом Хомівна.
– Сонечко, Байда не був гетьманом, називали князя отаманом, отже, острів Байди (Мала Хортиця) не був гетьманською резиденцією. Ти ж згадала Трахтемирів Канівського району (Черкащина).
– Село з дуже давньою історією. Кажуть, територія села була заселена людьми вже близько 120 — 130 тисяч років тому; літопис за 1096 рік згадував ці місця. У 1576 році при монастирі був створений шпиталь для старих і немічних козаків, а самому монастирю призначались доходи від перевезення через Дніпро і місцевих кар’єрів, де добувався камінь для виробництва коліс млинів
Першим гетьманом у Трахтемирові був князь Богдан Ружинський. Саме за його гетьманування у 1578-му році король Стефан Баторій передав місто разом із монастирем у володіння січовикам, з умовою, що вони будуть захищати границі від татарських нападів і при потребі будуть виставляти 6000 війська. Резиденцією гетьмана був трахтемирівський замок. У козацькій столиці Богданка Ружинського, Петра Сагайдачного працював козацький уряд, обирали гетьманів, приймали іноземних послів, майстрували козацькі флотилії. Звідси виходили у далекі походи. Була там і церква, побудована з козацьких чайок.
http://history.org.ua/LiberUA/ZharkikhTerekhtemiriv_2013/ZharkikhTerekhtemiriv_2013.pdf
– Ой, пригадую, ти розповідала про Богданка та його кохану!
– Історична хроніка повідомляє, що 30 вересня 1614 р., між козацькою старшиною та польськими комісарами підписано угоду, якою обмежувалися козацькі права і реєстрове козацтво зобов’язувалося нести сторожову службу і жити лише в Запорожжі (пониззя Дніпра до Трахтемирова). Настав час «золотого спокою».
Трахтемирів був кордоном Козацької республіки, там був старий козацький монастир і могили трьох гетьманів на Чернечій горі, старий козацький цвинтар. Але все у світі відносне. У 1638 р. при Масловому Ставі (неподалік від Трахтемирова), польським указом козацьке військо було зменшене до 1200 осіб і було запроваджено кріпацтво на північних землях козаків. Це призвело до визвольної війни Богдана Хмельницького і кінця польської колонізації Придніпров’я. До речі, Юрась Хмельниченко став монахом Трахтемирового монастиря.
– Клас! З такою історією тут мав бути туристичний центр: музеї, заповідник! – фантазувала Хомівна.
– Угу, розмріялася! Будуть тобі окупанти дбати про історію колонії, про туризм. Ні, навколишні села, монастир пустили під болото Канівського водосховища. З Трахтемирова виселили людей, хати зарівняли бульдозерами. На болото й пустку перетворили першу гетьманську столицю; стерли нашу історичну пам’ять. Кажуть, там ще живуть 9 чоловік, не здають рідну історію.
У пострадянський період Трахтемирів у приватній власності. Був мисливською базою Бакая, на старому цвинтарі – вертолітний майданчик, мисливські вишки, запустили чимало звірів для полювань «на найвищому рівні». На територію нікого не пускали.
Будинок Бакая збудований на кістках козака Мухи, який відбив татарський набіг. Після Помаранчевої революції Бакая оголосили в міжнародний розшук. Він перебрався до Росії і взяв тамтешнє громадянство.
Навесні 2015-го мисливський будинок згорів. Від нього залишився лиш фундамент та камін з димарем.
Наразі парк належить компанії з острова Мен і через низку офшорних компаній – народному депутату Вадиму Новинському.
– От тобі й історія першої гетьманської столиці: не історія – трагедія…

Вер 30, 2018Ганна Черкаська
FacebookTwitter
ЇВаріанти картини "Запорожці"
You Might Also Like
 
Володя Ященко
 
Оноре та Ева

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ганна Черкаська

Краєзнавець, вчитель, журналіст.

Image4 years ago Історичні події3,377
Недавні записи
  • Валентина Попелюх Стус
  • Дмитро Сигаревич
  • Самотня сосна
  • Фронтовий алфавіт
  • Многогрішний чи Ігнатович?
Позначки
поетписьменникЗапоріжжякозацтвочервоний терорхудожникживописецьХарківБогдан ХмельницькийгетьманТарас ШевченкоперекладачакторскульпторСергій КорольовІван АйвазовськийКапністІван ФранкоголодоморВійсько ЗапорозькеВовкОлексій ПеровськийЛенінКирил РозумовськийОлександр РубецьІван ШишкінІван КотляревськийкомпозиторПавло ПолуботокІван БогунАполлон СкальковськийОлег ОльжичАрсен ТарковськийВолодимир КороленкоЯків ШахЄвген КравченкоПетро Конашевич-СагайдачнийконструкторАнатолій БазилевичІгор СікорськийВіра СвадковськатерапевтлікарМикола СтражескоЕнеїда
Архіви

Отримувати останні записи поштою

Мета
  • Увійти
  • Стрічка записів
  • Стрічка коментарів
  • WordPress.org
Останні коментарі
  • Ярослав до Козацький гетьман Павло Бут (Павлюк). Кумейки
  • Євгеній до Форточка чи кватирка?
  • Serhii до Лелеки своїх гнізд не забувають
  • Олександр до Наш геніальний нахаба
  • Олена Яворовська до І знову про котиків

2015-2023 © UAHistory Всі права застережено. При використанні матеріалів сайта обов'язкове зворотнє посилання.