22 жовтня 1993 р. у Кіровограді помер колекціонер, власник однієї з найбільших в Європі й у СРСР колекцій цінних книг, зразків живопису, ікон, гравюр, скульптур, предметів китайської порцеляни, старовинної бронзи, меблів, посуду, зброї, самоварів, кам’яних сокир – 73-річний Олекса́ндр Ільїн.
Олександр Ільїн народився в Кіровограді в сім’ї колекціонерів. Батько — син власника мідноливарної майстерні, мати — спадкова дворянка з роду Римського-Корсакова. Дід і батько навчили хлопчика реставрації книжок, розвинули його унікальний дар. У 1941 р. Олександр вступив до Московського інституту, після початку війни, одну з раритетних книжок поміняв на «білий квиток» у лікаря. 1944 року Ільїна було засуджено за групову крадіжку, вирок мав бути жорстоким: смертна кара, або п’ятнадцять років ув’язнення. Але хлопця засудили лише до трьох років, з яких він відсидів чотири місяці. Його почали підозрювати у співпраці з НКВС, який формував мережу інформаторів серед колекціонерів. З 1945 року О. Ільїн працював реставратором у Києво-Печерській лаврі. Свою роботу просив оплачувати не грішми, а книжками з бібліотеки. Нерідко Олександр Ільїн виносив книжки з лаври під піджаком. 1961 року лавру закрили, Ільїн переїхав до Кіровограда, куди перевіз два контейнери книг та церковних речей. У Кіровограді Ільїн влаштувався на роботу до тресту їдалень, електриком. Згодом усі звикли до «дяді Шури», який ходив у брудному й подертому. Вигляд у нього був такий, що завжди хотілося дати йому бодай пиріжка.
Жив самотньо в двоповерховому власному будинку на вул. Урожайній. На поріг до себе нікого не пускав: одну категорію відвідувачів він пускав до груші у своєму саду, другу – до порогу. Цікаво, що жодного разу ніхто не зважився здійснити крадіжку. А дядя Шура зберігав величезну колекцію дорогоцінних книг (серед яких Біблія Івана Федорова, чотиритомник «Царская охота», над яким працювали Олександр Бенуа, Ілля Рєпін); рукописи Миколи Гоголя; стародавніх ікон, виробів із золота та срібла. Мав телескопи Галілео Галілея та Карла Цейса.
Після смерті Ільїна його колекцію було перевезено до обласного краєзнавчого музею. Причина — «відсутність спадкоємців», племінники колекціонера так і не довели свої права на володіння колекції дядька.
У 2011 р. у Кіровограді, Одесі та Празі було знято телесеріал «Синдром дракона» про походження та долю колекції Олександра Ільїна.
Залишити відповідь