1 серпня 1941 р. У Берліні ухвалено рішення про створення дистрикту «Галичина» з центром у Львові. Так гітлерівці прилучили окуповані території Західної України до генерал-губернаторства, чим припинили існування Самостійної Соборної України.
Цього ж дня (1.08. 1941 р.) у м. Нойгаммер (Силезія) гітлерівці роззброїли та ліквідували український батальйон «Нахтігаль» (Соловейко).
Спеціальний батальйон Абверу «Нахтігаль» («Соловейко») був сформований у березні-квітні 1941 року. Формування проходило військову підготовку в Нойгаммері в складі першого батальйону полку спеціального призначення «Бранденбург-800», який був підпорядкований Абверу-2 (відділ Абверу, що займався здійсненням диверсій у стані противника).
30 червня 1941 року о 04:30 1-й Бранденбурзький батальйон із 330 вояків батальйону «Нахтігаль» увійшов до Львова. Дійшовши до Бригідської тюрми, вони побачили, що всі в’язні були вбиті енкаведистами. Між ними і брат Романа Шухевича. У ті дні у Львові було поховано 5 тисяч замордованих в’язнів.
Батальйон захопив стратегічні пункти в центрі міста, радіостанцію, звідки було проголошено Акт відновлення Української державності.
Німці вимагали, щоб Акт був відкликаний. Коли Степан Бандера відмовився, то його заарештували. Два його брати Василь та Олександр теж були заарештовані і загинули в таборі Аушвіц.
7 липня Легіон покинув Львів і взяв напрям на Тернопіль, Проскурів та на Вінницю. У Вінниці, дізнавшись про арешт Бандери та Стецька, військовики вимагали їх звільнення.
Обидва спеціальні батальйони були відкликані з фронту 13 серпня і вивезені назад до Нойгаммера. Після перегляду контракту в Нойгаммері легіони «Нахтігаль» та «Роланд» були ліквідовані.
21 жовтня 1941 року з учасників обидвох легіонів у Франкфурті-на-Одері був сформований 201-й Шуцманшафт-батальйон. На той момент у батальйоні нараховувалося 650 солдатів і старшин; командував українським формуванням майор Є.Побігущий, заступник командира — капітан Р.Шухевич.
1 грудня 1942 року термін дії контракту скінчився і учасники легіону відмовилися присягати Адольфові Гітлерові. Батальйон перевезли до Львова, де офіцерів заарештували. Роману Шухевичу вдалося втекти. Німецька команда вимагала, щоб учасники переїхали до Любліна для створення нового батальйону. Ніхто з батальйону до Любліна не поїхав. 600 вояків отримали вишкіл і досвід, який застосували у загонах УПА.
За матеріалами Вікіпедії
Залишити відповідь